2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ?

       1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanuna göre   Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrı menkul sahipleri  her yıl emlak  vergisi  ödemek zorundadır. 1986 Yılından bu yana  emlak vergisini belediyeler tahsil etmektedirler.  Emlak Vergisini Kimler öder ?  Emlak vergisi Nereye Ödenir?  Emlak Vergisini Nasıl Ödenir Emlak Vergisi Oranları Nelerdir ? emlak Vergisi ödeme tarihleri nelerdir ?  Sorularının cevapları yazımızda…  2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ?

Emlak Vergisi Oranları Nelerdir ?

2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ? Emlak  Vergisi belediyeler tarafından değişik oranlarda alınmaktadır. Emlak Vergisi oranları konut işyeri arsa ve arazilere göre değişmektedir.  Yine Belediyenin Büyükşehir sınırlarında olup olmaması yönündende oranlar değişmektedir.

Buna göre

Büyükşehir  Belediyelerinde ; 

 • Arazi ve Konutlarda = Binde 2,
 • İşyeri, Depo gibi binalarda= Binde 4,
 • Arsalarda= Binde 6,

Uygulanmaktadır.

Diğer Belediyelerde ;

 • Arazi ve Konutlarda = Binde 1,
 • İşyeri, Depo gibi binalarda= Binde 2,
 • Arsalarda= Binde 3,

şeklinde uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Nereden Ödenebilir ?

2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ?  Emlak  vergisi ödeme kanalları teknolojinin gelişmesi ile artmıştır. Önceki yıllarda bağlı bulunan belediyenin veznesinden ödenebiliyordu. artık teknolojinin gelişmesi ile oturduğumuz yerden belediyenin sitesinden PTT^’den Bankalardan, bankaların internet bankacılığı sitelerinden ödenebiliyor.  Ödeme yapabileceğimiz yerleri tek tek sayarsak;

 1.  Taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin veznesinden ödeme yapılabilir.
 2. Belediyelerin kendi resmi internet siteleri üzerinden güvenli bir şekilde evden işten kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
 3. Emlak vergisine konu taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin anlaşmalı olduğu Bankaların şubelerinden veya internet bankası üzerinden güvenle ödeme yapabilirsiniz.
 4.   PTT şubelerinden  havale yaparak ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Kaç Taksitle  Hangi Tarihlerde Ödenir ?

2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ? Emlak Vergisi Yıllık bir vergidir. Emlak vergisinin daha kolay ödenmesi için iki eşit taksitte ödeme imkanı gelmiştir.

 • İlk taksit ödeme tarihi 1 Mart tarihinde başlar 31 Mayıs tarihinde sona erer.,
 • İkinci taksit ödemesi ise 1 Kasım tarihinde başlar 30 Kasım tarihinde sona erer.

Son günler resmi tatile denk gelirse ilk resmi güne otomatik olarak sarkar.

2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Ödemesi Ne Zaman Sona Eriyor ?

      2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ?  2017 Yılı emlak vergisi ikinci taksit ödeme süresi 1 Kasım 2017 Çarşamba günü başladı.  30 Kasım 2017 Perşembe günü sona erecek. Emlak vergilerinizi bu tarihlere kadar ödeyebilirsiniz.  Bu tarihe kadar ödenmezse gecikme zammı işleyecektir.

Emlak Vergisinden Muaf Olacak Kimlerdir ?

2017 Emlak Vergisi İkinci Taksit Nasıl Nereye Ödenir ? Kimlerin emlak vergisinden muaf olacağı Bakanlar Kurulunca belirlenir. Bakanlar Kurulunca yaptığı belirlemeye göre  indirimli emlak  vergisi oranından, Türkiye’de brüt yüzölçümü 200 m2 yi geçmeyen tek meskeni (tek evi ) olan veya tek meskenin kullanma hakkına sahip bulunanlardan ;

 1. Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,
 2. Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret bulunanlar,
 3. Gaziler,
 4. Şehitlerin dul ve yetimleri,
 5. Engelli Vatandaşlarımız

yararlanabilirler.

Emlak Vergisinden Muaf Olma Şartları Nelerdir ?

 1.  Ev hanımları, emekli ve işsizlerin brüt 200 metrekarenin altında tek konutları varsa; hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri, faiz ve temettü geliri veya benzeri bir türde bir gelirlerinin olmaması gerekmektedir.
 2. Engelliler, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin vergi indiriminden yararlanabilmesi için; herhangi bir faaliyet veya gelir şartı aranılmayacaktır.
 3. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayan emekli; meskenini kiraya verip, kendisi de kirada oturması halinde, sıfır oran avantajından yararlanmaya devam edecektir.
 4. İndirimli vergi oranının uygulanması için, meskende bizzat oturma şartı aranmamaktadır. Ancak emeklinin kendisine ait tek mülkü; yazlık, dağ evi, yayla evi vb. evler ise bu avantajdan yararlanılamaz. Kişi, o evde yılın tamamında oturuyorsa ve diğer şartları da taşıyorsa, indirimli vergi oranından faydalanabilecektir. Ayrıca tapuda mesken olarak gözüken ancak iş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkul ile ilgili olarak, sıfır oranlı emlak vergisi avantajı uygulanamaz.
 5. Emekli olduktan sonra, başka bir işte çalışmaya başlayan emekli bu avantajdan yararlanamaz.
 6. Yurt dışında emekli olan Türk vatandaşı, Türkiye’deki meskeni için sıfır oran avantajından yararlanamayacaktır. Çünkü Türkiye’de kurulu sosyal güvenlik kurumlarından aylık alma şartını ihlal etmektedir.
 7. Eşi ölen emekliye, eşinden dolayı ölüm aylığı bağlanmış ise; indirimli (sıfır) oranlı bina vergisi avantajından faydalanabilecektir.
 8. Emeklinin kendi evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturması durumunda; indirimli emlak vergisi imkanından yararlanılamayacaktır.
 9. Erkek emekli ve hiçbir geliri olmadığını taahhüt eden ev hanımı eşin, birer evleri varsa; evlerden birinde ikamet edilip, diğer ev kiraya verilirse; kiraya verilen evin kira getirisi nedeni ile emlak vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Vergiyi Düzenli Ödeyene İndirim Başladı Mı? İndirimden Yararlanma Şartları Nelerdir?

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu 2018? Başvuru Nasıl Nereye Yapılır? Başvuru Formu

Yararlanabileceğiniz Vergisel Teşvikler Nelerdir 2018

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur? Emeklilikte Yaş Sınırı Olacak Mı?25 Yıllık Evlilikte Emeklilik Şartları Neler?

 

 

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)