2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır ?

2018 2019 Eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir süre kaldı. Maddi durumu iyi olmayan baba ve anneler ise  çocuğumun okul eğitim parasını nasıl karşılarım diye kara kara düşünüyor. Devletimiz eğitimde eşitliği sağlamak ve herkesin okumasını istediği için maddi yönden yetersiz ailelere  yine fakir veya çocuğunu okutmaya yetersiz olan ailelere bir çok ad altında eğitim yardımı yapmakta. Bu yazımızda sizlere devletin yapmış olduğu eğitim yardımlarından bahsedeceğiz. 

 2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? Yoksul kesimlerin veya çalıştığı halde çocuğunun eğitiminde zorlanan ailerin eğitim imkânlarına erişilebilirliğinin düşük olması eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaktadır.   Yoksulluğun nesilden nesle aktarılmasının önüne geçilmesinde en büyük problemi teşkil etmektedir. Etkili bir sosyal yardım politikası oluşturulmasında ve yoksullukla mücadelenin başarılı olmasında eğitim faktörü kritik bir önem taşımaktadır.Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı bu durumdan hareketle yapmış olduğu yardımların  büyük bir bölümünü eğitim yardımları için kullanmaktadır. Devletimiz Eğitim çağında çocuğu olan ailelere çocuğun rahat okuması için bir çok ad altında yardım yapmaktadır. Başlıklar halinde bu yardımları

Eğitim Materyali Yardımı Nedir Bu Yardımdan Nasıl yararlanılır?

2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ilköğretim ve lisede okuyan fakir ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının forma, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için İkamet adresinizde bulunan Sosyal yardımlaşma vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe vermek. Bu dilekçeye ek olarak maddi durumunuzun gösterir belgeler.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir Bu Yardımdan Nasıl Yararlanılır ? 

2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır?  Nüfusun en yoksul % 6’lık kesiminde yer alan ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen aileler bu yardımdan yararlanabilir.  Çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır.  Ödemeler Ziraat Bankası ve PTT’ler aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır. Ülkemizde kız çocuklarının okula gönderilmeme oranı yüksektir. Bu nedenle Kız çocuklarına yapılan yardım miktarı erkek çocuklarına yapılan yardım miktarından daha yüksektir.

Şartlı Eğitim Yardım Miktarları Ne Kadar ?

Aylık ödeme miktarları:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 35 Lira
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için/aylık 40 Lira
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 50 Lira
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için/ aylık 60 Lira

Şartlı Eğitim yardımı İçin Nereye Nasıl Başvurulur ?

2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? Şartlı eğitim yardımından yararlanmak için İllerde valilik içerisinde, ilçelerde ise kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekir. Başvuru için vakıflarda verilen maktu dilekçe ile başvuru yapınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir ?

  • Okul çağındaki okulda 2 ay arka arkaya 4 günden fazla devamsızlık yaparsa,
  • Eğitim yardımı alan çocuk mezun olur, okuldan atılırsa,
  • Siz veya eşiniz sosyal güvenlik kurumuna bağlı(Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK) bir işe başlarsa,
  •  Ailenin ekonomik durumunda iyi yönde değişiklik olursa,
  • Hak eden ebeveynin veya fayda sahini çocuklardan herhangi birinin vefat etmesi durumunda,
  • Bütün bunların yanında ŞESY başvurusu sırasında imzalanan “Sözleşme”ye aykırı davranırsanız,

Ödemeler geçici bir süre için ya da tamamen kesilir.

Öğle Yemeği Yardımı

2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? 1997 yılında başlatılan 8 yıllık temel eğitimdeki taşımalı eğitim uygulaması kapsamında okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği verilmesini içeren bu program 2003–2004 öğretim yılından itibaren kaynağı Sosyal Yardımlaşma vakfından  karşılanmaktadır. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

Ücretsiz Kitap Yardımı

    2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? 2003–2004 eğitim-öğretim yılından itibaren kaynağı Fondan aktarılmak suretiyle MEB tarafından ilköğretim öğrencilerinin kitapları ücretsiz verilmektedir.

Öğrenci Barınma, Taşıma, İaşe Yardımı

Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım barınma vb. ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir.

Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması

2018 2019 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır? “Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi” Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü, (mülga) Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğümüz işbirliği ile 2004–2005 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaktadır.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)