2018 Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik gündeme geldiği her dönemde çeşitli tartışmaları da beraberinde getiren bir sistemdir. Tanım olarak açılımı ise belirlenen oranlardaki ücreti ödeyerek kısa süreli askerlik yapmaktır. 2018 bedelli askerlik özellikle askerliklerini tecil ettirmiş gençler hükümetten gelecek bedelli askerlik haberini beklemektedir.

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

Herkesin merak ettiği sorunun cevabı hükümet yetkilileri tarafından hep aynı şekilde yanıtlanmıştır. 2018 bedelli askerlik konusu adeta bomba gibi gündeme oturmuştur. Gerekli merciler ‘ Şu an gündemimizde böyle bir konu yer almıyor.’ diyerek sorulan soruları net bir biçimde yanıtlamaktan kaçınmışlardır.

Bunun üzerine günümüzün en büyük güçlerinden biri olan internette belirli kampanyaların başlatıldığı bilinmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı askerlik vazifelerini erteletmiş olan pek çok sayıda genç bu kampanyalara destek vermiştir. Herkesin ortak amacı ise seslerini yetkili kişilere duyurabilmektir.

En çok tercih edilen sitelerde bedelli askerlik adı altında bu durumdan müzdarip olanlar düşüncelerini paylaşmaktadır. Aynı zamanda mazeretlerini ve haklı yanlarını da yetkililere duyurmaya çalışan gençler, hükümetten gelecek açıklamayı beklemektedir. Özellikle yaklaşan seçimlerden ötürü bedelli askerliğin çıkacağı düşünülmektedir. Askerliğini tecil ettirmiş gençlerin umutlarını kaybetmemiş olma nedenlerinden biri de budur. Alınan son bilgilere göre Türkiye’ de yaklaşık olarak 2.5 milyon genç askerliğini tecil ettirmiştir. Fakat yasa çıksa bile bu gençlerin hepsi değil sadece gerekli şartlara sahip olanlar bedelli askerlikten fayda sağlayabilecektir.

Bedelli Askerlik İlk Ne Zaman Çıktı?

                Bedelli askerliğin ile kez 1987 yılında çıkartıldığı bilinmektedir. O dönemde bu imkândan birçok genç faydalanmıştır. Bedelli askerlik ülke ekonomisi açısından da önemli bir yere sahiptir. Özellikle devletin nakit sıkıntısına bir miktar da olsa çare olan bedelli askerlik iki taraflı fayda sağlamaktadır.

Bedelli askerliğin ikinci kez gündeme gelişi 1992 yılına denk gelmektedir. Halk arasında bedelli askerlik yapanlara farklı gözle bakılsa da aslında bazı insanlar için oldukça gerekli bir sistem olduğu inkâr edilemez bir gerçektir.

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen gençlerin büyük bir kısmı gerek eğitimlerinden gerekse iş durumlarından ötürü askerliğe vakit bulamayan insanlardan oluşmaktadır. Sosyal medya aracılığı ile desteklenen kampanya ise ne yazık ki hala amacına ulaşamamıştır.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)