2018 Doğum Yardımı Ne Kadar Nereden Alınır? Doğum Yardımı Başvuru Işlemleri

2018 yılında doğum yardımı parası ne kadar oldu? Doğum yardımı için  başvurusu nasıl yapılacak? Doğum yardımı parasına kimler başvurabilir? Memur olan anneler doğum yardımı Alabilir mi  Alırsa başvuruyu nereye yapacak ?  Doğum yardımı nereye yatar? Doğum yardımı devamlı veriliyor Bir defaya mı mahsus veriliyor  ?

İnternete girdiğinizde doğum yardımı ile ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz.  Çünkü herkesin  yararlanabildiği bir konuda bir çok makalenin çıkması normaldir.  Biz yazımızda bu konuyla ilgili aklınızda hiç bir soru bırakmayacak şekilde bilgilendirmeye çalışacağız. Yazımızda  2018 Doğum Yardımı nın ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Torba Yasa Kabul Edildi Kurumlar Vergisi Oranı Ne Oldu ?

Doğum Yardımını Kimler almaktadır ?

Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılıyor.   Özetle söyleyecek olursak Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olan her kişi bu yardımdan yararlanabilir. Kişi çocuğunu yurtdışında doğursa bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yararlanabilir. 2018 Doğum  Yardımındanda yararlanmaya devam edecektir.

Basit Usulde Kira Ne Kadar Olmalı 2018? İş yerinin Metrekaresi Ne kadar Olmalıdır?

Doğum Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Doğum Yardımı almanın herhangi bir şartı yoktur.  Doğum yardımı annenin sağ olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması yeterli.   Bu yardımdan yurtdışında yaşayan Mavi kart sahipleri de yararlanabilir. Doğum yardımı almak için ilgili kuruma başvuru yapmanız yeterlidir.  2018 Doğum yardımı içinde aynen devam edecektir.

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?

Doğum Yardımı Almak için nereye Nasıl Başvurulur ? Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır.  Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir.

 Doğum Yardımı için gerekli Evraklar Aşağıdaki Gibidir

Doğum Yardımı için Çok fazla bir evraka gerek yoktur.

  • Dilekçe ( Dilekçeyi Buradan İndirerek veya başvuru yaptığınız yerden talep ederek doldurabilirsiniz.)
  • Anneye ve Çocuğa ait Kimlik fotokopisi veya bunların yerine Nüfus kayıt örneği götürebilirsiniz.

Bence Başvuru için Nüfustan bir adet nüfus kayıt örneği alınız . Dilekçeyi başvuru yaptığınız yerden talep ediniz. Başvuru yaptığınız yerde doldurararak başvurunuz. Buradan dilekçe indirip doldurmayla uğraşmayınız.

Memur olan anneler doğum yardımı Alabilir mi  Alırsa başvuruyu nereye yapacak ? 

Doğum yardımından memur annelerde yararlanabilmektedir.  Diğerlerinden herhangi bir farkı yoktur. Doğum yardımı kişinin statüsüne göre verilmemektedir. TC vatandaşı olan herkes bu yardımdan yararlanabilmektedir. Başvuru şeklide aynıdır. Diğerleri gibi  yukarıda belirtilen kurumlara dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. 2018 Doğum yardımı memurlarada verilmeye devam edecketir. herhangi bir değişiklik yoktur.

Asker Eşine Yapılan Yardımlar Neler?Asker Ailelerine Maaş Ne Kadar 2018?

 Doğum Yardımı  Miktarları Ne Kadar 2018 Doğum Yardımı Ne Kadar Olacak ?

Doğum Yardımı ülkemizde 15 Mayıs 2015 Tarihinden itibaren başladı. Miktarlar O yıldan Bu yana aynı miktarlar şekilde devam ediyor.

Miktarlar aşağıda ki gibidir ?

  • Birinci çocuk için 300,00 TL 
  • İkinci çocuk için 400,00 TL,
  • Üçüncü ve üzeri çocuklar için ise 600 TL .

şeklinde verilmektedir.

2017 2018 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır ?

2018 Doğum Yardımı Ne Kadar Olacak ?

Miktarlar 2015 yılından bu yana aynı olup 2018 yılından da  aynı miktarlar üzerinden ödenmeye devam edecektir. Herhangi bir artış beklenmemektedir.

Doğum Yardımı Ne Kadar Süre İçinde Nereye Kime Yatar Yatmazsa Ne Yapmam Gerekir ?

Doğum yardımları Annenin üzerine  yatar.  Yatma süresi genellikle bir aylık bir süredir. Ancak bazı durumlarda bu süre üç aya kadar çıkabilir. Üç ay içinde yatmaz ise  ücretsiz olarak Alo 144 Sosyal Yardım Hattından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yaparak bilgi alınız.

Doğum yardımları yukarıda belirttiğimiz gibi annenin üzerine PTT’ ye yatar. Anne  Nüfus cüzdanı ile herhangi bir PTT’den kesinti yapılmadan çekebilir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu 2018? Başvuru Nasıl Nereye Yapılır? Başvuru Formu

Doğum Yardımlarına Haciz Konulabilir mi ?

Doğum yardımlarından ne bir kesinti yapılabilir ne de üzerine bir haciz  konabilir.

 

Doğum yardımı Almak için  başvuru süresi  Varmı Almaz isek Ne Olur ?

Bu yardım Kanun gereği 15 Mayıs 2015 tarihinden bu yana verilmektedir.  Bu tarihten sonra doğan çocuklar için çocuk doğum tarihinden itibaren beş yıl içinde başvurulması gerekir.  Eğer bu süre içinde başvurulmaz ise bu haktan yararlanamazsınız.

2018 Evde Engelli Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Şartları Nedir?Nereye Başvurulmalıdır?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?1 Yorum "2018 Doğum Yardımı Ne Kadar Nereden Alınır? Doğum Yardımı Başvuru Işlemleri"

  1. Pingback: Son Dakika Taşerona Müjde Taşeron Kamu İşçisi Kadrosuna Geçiyor

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)