2018 Kira Beyannamesi Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) olarak isimlendirilen 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarileri arasında ev veya dükkan kira geliri bulunan kişiler tarafından yılda  iki kez 1. Mart ayında 2.Temmuz ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödemektedirler.

Mesken kira geliri elde edenler elde ettikleri kira gelirinin 2017 yılı için istisna tutarı olan 3.900 TL’yi aşması halinde kira beyannamesi verirler.

2018 yılına ait beyanname vermesi gereken kişiler 25 Mart 2018 tarihi hafta sonu olduğundan söz konusu beyannamelerin 26 Mart 2018 (Pazartesi) tarihine kadar verebilirler.

Beyanname; normal posta ile veya özel dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilirse, vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü posta ile gönderilmiş ise zarfın üzerindeki postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılır.

Mükellefler ikametlerinin bulundu yerde bulunan veri dairesine bağlıdırlar. Beyanname, mükelleflerin  ikametlerinde bulunan il veya ilçe vergi dairesine verilecektir.

Geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, isterlerse vergi dairesinden kullanıcı kodu, parola ve şifre alarak yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensuplarına müracaat ederek gönderebileceklerdir.

İnternet üzerinden kira beyannamesi vermek isteyenler Hazır Beyan Sistemi Başkanlığın internet adresi (https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan) üzerinden giriş yapılacaktır.

İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayanlar kişiler İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru formunu doldurarak vergi dairesine başvurmaları halinde K.kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.

Kira Beyannamelerinin internet üzerinden yapılması mecburi olmayıp isteğe bağlıdır. Beyannamelerinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini elle veya bilgisayar ortamında doldurarak başvurabilirsiniz.

 

Kira Beyannamesi Ödeme Yöntemleri

1–İkametinizin bulunduğunuz il veya ilçedeki vergi Dairesine giderek görevli personel aracılığı ile beyanname verilebilir.
2-İnternet Vergi Dairesi şifresi var ise(https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan) giriş yaparak beyanname verebilirsiniz.
3-Google App Store ya da Apple Store’dan Hazır Beyan sistemi uygulaması ile beyanname verebilirsiniz.
4-Engelli ya da yaşlı vatandaşlar için evde beyanname verme sistemi ile verilebilmekte.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)