2018 Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti, ÖTV Hurda İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

Hükümet Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen  Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile elinde hurda araçları olanlar için sıfır araçları almaları durumunda 10 Bin liraya kadar ÖTV indiriminden faydalanacaklar . Hükümet bu yasa ile sıfır araç satışlarını arttırmayı planlıyor. 2018 yılı hurda araç yasasına göre 16 yaşında ve daha büyük yaştaki araçlar 2019 yılı sonuna kadar hurda araç teşvikinden yararlanacak.

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

Yaklaşık 8 milyon aracın faydalanması planlanan hurda araç yasası meclisten geçti. Yasalar Cumhurbaşkanı tarafından imzalanıp Resmi Gazetede yayınlanacağı için  Nisan ilk haftasında Resmi gazete de yayınlanır.  Yasa yürürlüğe girer. Kanun Maddesinde Bakanlar Kurulunun Karar alması ibaresi olduğu için tahminimiz Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra bir iki hafta içerisinde Bakanlar Kurulundan konuyla ilgili karar çıkar. Tam anlamıyla yasanın uygulanması ise 2018 Mayıs ayının başını bulur.

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulaması Nasıl Olacak ?

Madde Metnine göre bu düzenlemeden  16 Yaş üzeri araçlar yararlanabilecek.  Yine 2019 Yılı sonuna kadar alınacak araçlar için geçerli olacak. Araçlar olarak ise 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi  araçlar için geçerli olacak. Yeni bir araç alımlarında geçerli olacak. Sıfır alınacak araçlar hurdaya ayrılalacak aracın cinsisnden olacak. örnek verecek olursak Otobüs hurdaya ayrılıyorsa, Otobüs alımlarında ÖTV indirimi olacak.

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulamasında Hangi Sıfır Araç Alımlarında Geçerli Olacak ?

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulamasında hurdaya ayrılacak ve alınacak sıfır araçlar 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi araçlar olacak bunlar;

  1. Yarı Römorkler İçin Çekiciler,
  2. 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus (sürücü dahil) motorlu taşıtlardan Otobüs, Midibüs, Minibüs,
  3. Binek otomobiller, Yarış Arabaları, Arazi Taşıtları vb.
  4. Elektrikli Otomobiller, Elektrikli Arazi taşıtları Elektrikli Diğer araçlar.
  5. Kamyonetler,
  6. Golf arabaları,

türünde araçları olanlar ve aynı tür sıfır araç almayı düşünenler bu indirimden faydalanabilir.

Motorsikletler yasal düzenleme dışındadır.

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulaması Son Günü Ne Zaman ?

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının geçici 1. maddesi ile yapılacak 2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulaması Son Günü Herhangi bir uzatılma gelmez ise 31/12/2019 tarihidir. 

2018 Sıfır Araç Alımlarında ÖTV Hurda İndirimi Uygulamasından Yararlanmak için Başvuru Nereye Yapılacak

Konuyla ilgili yapılan düzenlemenin 7 ve 8. bendinde uygulamanın nasıl olacağı ile ilgili düzenlemeler yapılmış olup düzenlemeye göre ; Bakanlar Kurulu, birinci fıkrada yer alan tutarı; sıfıra kadar indirmeye, aracın hurdaya çıkarılması veya ihraç edilmesi durumuna göre farklılaştırmaya, hurdaya ayrılacak veya ihraç edilecek araçların teslim edilmesi gereken yerleri veya kişileri ve bunlarda aranılacak nitelikleri belirlemeye yetkilidir.
 

(8) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenir. Şeklinde olup  Yasa Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz Bakanlar Kurulu konuyla ilgili düzenleme yapacak Gelir idaresi başkanlığıda uygulamanın Nasıl olacağını başvurunun nereye yapılacağı düzenlemelerini yapacak.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Konusunda Bayilerden Bilgi Alın

Hurda Araç ÖTV İndirmi sayesinde 0 KM araç alımına ilişkin ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen gerçek kişiler ve tüzel kişilikler araç almak istedikleri markanın bayisine gidebilirler.  Sizin yapmanız gereken evrak işlemlerini ve imzalamanız gereken belgeleri satış danışmanları yardımcı olarak imzalatıp, işlemlerinizi sonuçlandırıyorlar.

Söz Konusu Düzenlemenin Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen Şekline Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)