X

2018 Trafik Para Cezalarına Af. Aftan Kimler Yararlanacak?

2018 Trafik Para Cezalarına Af. 2017 yılında bir çok ekonomik gelişmeyi geride bıraktık ve 2018 yılına girdik.2017 yılında vergisel olarak da bazı gelişmeler oldu.Bu doğrultuda 2 kez vergi affı çıktı.Bu aflardan birincisi 6736 sayılı kanunla yasalaşırken,ikincisi ise 7020 sayılı kanunla yürürlüğe girdi.Bu aflardan vergi borcu olan bir çok mükellef yararlanırken bazı mükellefler ise bir takım nedenlerden dolayı aftan yaralanamadı.Bundan dolayı da 2017 yılından beri sürekli yeni bir vergi affının olacağı söylenmeye başlamıştı.Bu affın özellikle de trafik para cezalarına olacağı söylentisi de devamlı olarak dile getirildi.Peki 2018 yılına girdiğimiz şu günlerde trafik para cezaları için bir af olacak mı? Ne zaman olacak?Trafik para cezaları affı için nerelere başvuru yapılacak? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2018 Trafik Para Cezalarına Af Ne Zaman Çıkacak?

2018 Trafik Para Cezalarına Af. Trafik para cezalarına af söylentileri her yıl mutlaka olur.Ancak 2017 yılının sonlarına doğru bu söylenti ve umut daha da arttı.2018 yılında kapsamlı bir vergi affı olacağını daha önceden sizlerle paylaşmıştık.Bu konuyla ilgili detaylar da çıkmaya başladı.Bu çıkacak olan affın diğerlerinden farklı olarak faiz silmeye kadar varacağı da gelen haberler arasında.Ayrıca çıkacak olan 2018 affında özellikle trafik para cezaları için kapsam daha da geniş tutulacak.Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları için çıkacak olan affın hangi yılları kapsayacağı şu an olarak tam net değil.Ancak borçlu olan kişiyi oldukça rahatlatacağı düşüncesindeyiz.Bu affında da yılın 2. yarısı yani temmuz ayı gibi yasalaşacağı düşüncesindeyiz.

Trafik Para Cezası Affı İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

2018 Trafik Para Cezalarına Af.  2018 yılında olası bir trafik para cezası affı için nereye başvurulacağı açıktır.Daha önceki vergi affında olduğu gibi, vergi affından yararlanmak için aracın tescilli olduğu vergi dairesine başvuru yapılması gerekir.Diyelim ki aracın plakası 05 DE 012 ise , başvuru yapılacak vergi dairesi Amasya Merzifon Vergi Dairesi olacaktır.Başvurular yine bizzat olmak zorundadır.Ayrıca, af için doldurulan dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

2017’de Hangi Borçlarda Af Oldu?

2018 Trafik Para Cezalarına Af. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2017 de 2 kez vergi affı oldu.Bu aflardan birincisine talep oldukça yüksekti.Bu aftan yararlanamayanlara ise ikinci bir şans olarak tekrar bir af geldi ve 2. af yürürlüğe girdi.Bu aflarda bir çok borç için yapılandırma fırsatı doğdu.Bu borçların başında her zaman olduğu gibi gelir vergisi borçları yer aldı.Bunun dışında,Trafik cezası borçları,Gümrük vergi borçları,Geçmiş Motorlu Taşıtlar yani bandrol,pul  vergi borçları,Emlak vergisi borçları,Öğrenim kredisi borçları,Katkı kredisi borçları af kapsamında değerlendirildi.

Hasan Cengiz: