2018 Vergi Affı Var Mı?Vergi Borcumu Ödemezsem Aftan Yararlanır Mıyım?

2018 Vergi Affı Var Mı? 2017 yılında toplamda 2 kez vergi affı meydana geldi ve bir çok mükellef bu aftan yararlandı.Hayatın neler getireceği belli olmaz.Bazen vergi borçlarını ödeyemeyen veya ödeyemeyen mükellefler vardır.Elde olmayan nedenlerden dolayı, durumu olmayan kişilerin son umudu her zaman vergi affı olmuştur.Çünkü vergi affı olduğu zaman,faizler tamamen silinir.Uzun bir süredir ödenmeyen vergi borcunun faizi baya yüklü olur.Hem gecikme zammı hem de gecikme faizi birlikte işlediğinden bazı borçlarda faiz anaparayı bile geçer.İşte bu yüzden borçlu mükelleflerin vergi affını beklemesi kadar doğal bir durum yoktur.Peki 2017 yılında olduğu gibi,2018 yılında da vergi affı olacak mı?Hangi borçlar vergi affı kapsamında olacak?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2017 Yılında Hangi 2 Kez Vergi Affı Oldu?

2018 Vergi Affı Var Mı? Dediğimiz gibi 2017 yılında toplamda 2 kez vergi affı oldu.Bunlardan ilki 6736 saylı kanun kapsamında yapılandırmaydı. Bu yapılandırmanın taksitleri ödenmeye devam ederken ardından 7020 sayılı kanunla yeni bir yapılandırma geldi.Bu iki yapılandırmanın da içerikleri hemen hemen aynı oldu.Hattan ödemelerin 2 ay ertelenmesiyle birlikte ödeme zamanları da eşitlendi.Bu yapılandırmaların taksitleri de 30 kasım 2017 tarihinde ödendi.30 Kasım tarihininde yapılandırması bozulan bir çok mükellef de oldu.Yılda 2 kez taksitini ödemeyen mükelleflerin tecilleri otomatikman bozuldu ve eski halinden daha fazla bir borca dönüştü.

018 De Yeni Bir Vergi Affı Olacak Mı?

2018 Vergi Affı Var Mı? 2017 yılında olan vergi aflarından sonra, bu afları kaçıran bir çok mükellef gözünü 2018 yılına dikti.Borçlarından dolayı zor durumda olan mükellef,  yeni bir vergi affıyla rahat bir nefes almak istiyor.Ancak, hükümetin bu konuda tavrı şimdilik net.Öyle ki, son vergi affından sonra konuşmasında Maliye Bakanı Naci AĞBAL, bir daha vergi affı olmayacağını söyledi.Artık Türkiye’de vergi affı döneminin bittiğini söyleyen AĞBAL,mükellefleri üzmüştü.Bu açıklamalar bile mükelleflerin umudunu kırmadı ve 2018 yılında yeni bir vergi affı bekliyor.Bizler de vergihocasi.com ekibi olarak,2018 yılında yeni bir vergi affı olabileceği düşüncesindeyiz.

Vergi Affıyla Hangi Borçlar Yapılandırılacak 2018?

2018 Vergi Affı Var Mı? Daha önce çıkan vergi aflarında hangi borçların af kapsamında olduğu açıkça belirtilmişti.Eğer 2018 yılında yeni bir vergi affı olacaksa bu afta da hemen hemen aynı vergiler kapsama alınacaktır.Yapılandırılacak borçların başında gelir vergisi olacaktır.Bunun dışında;

  • Trafik cezası borçları,
  • Gümrük vergi borçları,
  • Geçmiş Motorlu Taşıtlar yani bandrol,pul  vergi borçları,
  • Emlak vergisi borçları,
  • Öğrenim kredisi borçları,
  • Katkı kredisi borçları taksitlendirilecektir.

Bu taksitler de mükellefin ödeme durumuna göre 48  aya kadar bölünebilecek.

Kaynak: www.vergimaliye.com

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)