65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu 2019? Yaşlılık Aylığını Alma Şartları

Yaşlılık Maaşı 2019

Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığından dolayı emekli olamamış olan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bir yadım olan 65 yaş aylığı ödenmektedir. Geçinme güçlüğü çeken vatandaşlara ödenecek olan 65 yaş aylığı 2019 yılında da artış göstererek vatandaşlara sağlanmaya devam eden bir ödenek olarak tanımlanmayı sürdürdü. 65 yaş aylığı talep edecek olan kişilerin gelirlerini beyan etmesi halinde bu maaşları almaya hak kazanması durumu da söz konusu olacaktır. Ancak herhangi bir biçimde yanlış gelir beyan edilmesi, usulsüzlük ve sahte belge gibi durumların tespiti halinde ise bu maaşın hemen kesilmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar 2019?

3 aylık dönemler halinde ödenen yaşlılık aylığının Ocak ve Haziran ayları arasındaki periyot kapsamında 1 aylık maaş tutarı 200.33 TL olarak belirlenmiş olup; 3. ayın sonunda da vatandaşların eline 65 yaş aylığı 2019 yılı tutarı  601 TL  olarak maaş almaları durumu da söz konusu olacaktır.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

65 yaş aylığı almak ve bu maaştan yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekecektir. Bu şartlara uygunluk taşıyan vatandaşların 65 yaş aylığı başvurusu yaparak maaşları 3’er aylık periyotlar halinde almaları söz konusu olacaktır. Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden de bu maaşlarını temin edebileceklerdir. Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında ödenecek olan 65 yaş aylıkları sosyal yardım niteliği taşıdığından dolayı da herhangi bir hizmet ya da prim karşılığı bulunmamaktadır. 65 yaş aylığı şartları olarak ise şu maddeler görülebiliyor:

    • 65 yaşını doldurmak
    • Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de bu aylıktan yararlanamıyor
    • SGK dahilinde herhangi bir biçimde yetim ya da dul aylıklarından faydalanamamak
    • 65 yaş üstü aylığından yararlanacak olan kişiler herhangi bir biçimde nafaka da almamak durumunda olmalıdır.
    • Bu aylıktan yararlanacak olan vatandaşların ailelerinde kişi başına düşen gelir 484 TL  üstünde seyretmemelidir.


Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)