X

2018 Yılında Arsa Ve Arazi Tapu Harcı Ne Kadar ?

2018 yılına girilmesi ile birlikte de pek çok alanda zam söz konusu hale gelmesi ile birlikte diğer masrafların da bundan nasıl bir pay alacağı merakla beklenmekte idi. 2018 yılı arsa ve arazi alanlarının tapu harçları da merak edilen sorular arasına girmeyi başarmıştır. Bu sebeple de yeni bilgiler ve açıklamalar kamuoyuna sunularak akıllardaki sorular giderilmiştir.

 

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı en genel anlamı ile taşınamaz mülkiyetlerin alım veya satım işlemlerinde kişiden tahsil edilen bir hizmet bedelidir. Bu ücretin tahsis edilmediği durumlarda ise tapu işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleşmemektedir. Tapu harcı satış bedeli üzerinden belirlenmekte ve bu doğrultuda bir ödeme planı şekillendirilmektedir. Örneğin eğer alacağınız gayrimenkulün değeri yüksek ise daha yüksek bir harç bedeli düşük ise daha düşük bir harç bedeli söz konusu hale gelmektedir.

Tapu İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Tapu işlemleri Tapu Dairesinden gerçekleştirilen ancak randevu alınması gereken bir işlem olarak bilinmektedir. Ancak randevu saatinden önce tapu harcının ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde randevu esnasında işlem tamamlanmamaktadır. Eğer ödeme yaptıysanız Tapu Dairesine gittikten sonra dekont memura verilmektedir. Aynı zamanda tapu alabilmek için gereken en önemli şeylerden birisi de okuma ve yazma bilmeyen kişiler için iki adet şahit getirilmelidir. Tüm bu durumların karşılanması ile birlikte oldukça kısa bir süre içerisinde işlem gerçekleşebilmektedir.

2018 Yılı Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

Tapu işlemleri ile ilgili gerekli maddelerin kanun hükmünde yer alması aynı zamanda da 28 Aralık tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Harçlar kanunu ile de yeniden ele alındı. Yeni bir hükme göre;

  • Bir gayrimenkulün takas, kazanma veya devir edilme işlemlerinden sonra devir eden kişiden de devir alan kişiden de devir ve iktisap bedelinden az olmamak şartı ile binde 20 oranında bir vergi alınacaktır.

Bu kanun hükmüne göre 400.000 TL değerinde ki bir yerin devri gerçekleştirilecek ise harç oranının  binde 20 olması ile birlikte harç bedeli 4.000 x 2 : 8.000 TL olarak tahsil edilecektir. Bunun yanı sıra döner sermaye için aynı zamanda da masraflar için ise bu bedel 103.50 TL olarak belirlenerek kamuoyuna duyurulmuştur.