X

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ?

            Ülkemiz dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın sayısının bir hayli fazla olması  ve bu kişilerin her geldiğinde yurtdışından tanıdıklarına, akrabalarına telefon getiriyorlardı. Getirilen bu telefonlar nedeniyle ülkemizde telefon satışlarını etkilemesi ve devletin yurtdışından  gelen telefonlarından da vergi almaya karar vermesi üzerine 2013 yılından bu yana  yurtdışından gelen vatandaşlarımız getirdikleri telefonları ve kullandıkları telefonları ülkemizde kullanabilmeleri için pasaport üzerine kaydettirmeleri gerekmektedir. Yazımızda gurbetçi vatandaşlarımıza yardımcı olmak için yurtdışından gelen telefonun nasıl açtırılacağını aşama aşama paylaşacağız. 2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ?

Her Pasaporta Telefon Kayıt Ettirilir mi Kayıt için Belirli Bir Süre Var mı?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? Yurtdışından getirilen telefon her türlü pasaporta kayıt yaptırılır. Pasaporta kayıt süresi vardır.  Bu süre Türkiye girdikten sonra 120 gündür. Yine bir pasaporta 2 yıl içinde bir telefon kayıt ettirilir.

  • Telefon Kaydettirilmeden önce ilk olarak  Pasaportun süresi  geçmişmi. iki yıl içinde pasaporta telefon kaydettirilmiş mi kontrole dilmesi gerekir ?

Yurtdışı Telefon Kaydı Harcı Ne Kadar Nereden  Nasıl Yatırılır ?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? Yurtdışından getirmiş olduğunuz telefon için 149,20 TL ‘lik harç ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi Vergi dairesi veznelerinden bankaların şubelerinden nakit olarak ve  İnternet vergi dairesi cep telefonu harcı yatırma bölümünden  kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.  Parayı yatırırken, kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Telefon Kaydının İkinci Aşaması 149,20 TL’lik Harcı Yatırmak. Harcı Yatırırken Kesinlikle IMEI Numarasının Makbuza Doğru Yazılıp Yazılmadığını Kontrol Etmeniz gerekmektedir. 

E-Devletten kayıt işlemi nasıl yapılacak ve Gerekli  Bir belge Var mı ?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? E-Devlet  üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydı yapılacak.  E-Devlet  üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmeyecek. Tüm kontroller sistemler üzerinden elektronik olarak kontrol edilecek.

  • Yurtdışından gelen telefon kaydı için üçüncü aşama E-Devlet üzerinden telefonun Kaydını yapmak.

  • En son aşama olarak yine E-Devlet üzerinden telefonun kayıt olup olmadığını sorgulamaktır. Kayıt edilmişse işlem bitmiştir. 

Yurtdışından Gelen Telefon Hemen Kaydedilmeli mi Yoksa Belirli Bir Süre Var mı ?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün boyunca kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. telefon  120 gün içinde kayıt ettirilmezse telefon kullanıma  kapatılacaktır. Bu nedenle ülkeye kısa süreli giriş çıkışlarda  telefon kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz.

Türk Olmayan Kişilerin Telefonları Kayıt Ettirilir mi ?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

  • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
  • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
  • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini,

ve pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerinde telefonlarını kayıt altına almaları gerekmektedir.
Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin  üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilir.

18 Yaşından Küçükler Üzerine Telefon Kayıt Ettirilir mi

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? 18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir. Kendi adlarına kayıt yapılabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi E-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yaptırılır.

Telefon IMEI Numarasını Nasıl Öğrenirim ?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? Telefon IMEI numarası telefon üzerinde çok küçük punto ile yazıldığı için genelde okunamaz veya yanlış okunur. Bu nedenle telefon üzerinden okumayı tercih etmeyin. Telefona aitIMEI numarasını telefonunuzun *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebilirsiniz.

Yanlış Yatırılan Telefon Harcı İade Alınır mı ?

2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır ? Yurtdışından Gelen telefon kayıt işlemleri sırasında pasaportun süre geçmesi iki yıllık sürenin dolması veya IMEI numarası dekonta yanlış yazılması gibi sebeplerle yanlış yatırılabilir. Bu gibi durumlarda  Vergi daireleri tarafından yanlış yatırılan harç iade edilmektedir. İade için para yatırdığınız vergi dairesine giderek iade dilekçesi doldurup iade dilekçesi üzerine İBAN numarasını yazarak ve dilekçe ekinde vergi dairesi alındısının aslını koyarak iade edebilirsiniz. Kesin olarak vergi daireleri aslı olmadan işlem yapmamaktadır.

Emlak Vergisi Ne Zaman Kimler Öder Emlak Vergisinden Kimler Muaf

Emlak Vergisi Kanuna Burdan Ulaşabilirsiniz.

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir

Trafik Para Cezasında Erken Ödeme İndirimi Nasıl Olur?Ceza Nereye Ödenir? Taksitlendirme Olur Mu?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir? Nereye Verilir? Hangi Belgeler Gereklidir?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?

Torba Yasa Mecliste Görüşülmeye Başladı Ne Zaman Kanunlaşacak?

Kemal Çetin: