25 Yıllık Evlilikte Emeklilik Şartları Neler? 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017.

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017. 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Son günlerde emeklilik konusu Türkiye gündeminde sıklıkla dile getirilen bir konu oldu.Çalışan kişiler kadar çalışmayan kişiler de ileride emekli olup olmayacağı konusunu tartışır hale geldi.Çalışanlar prim ve yaş konusunda hesaplama içindeyken, çalışmayanlar da nasıl emekli olabileceği konusunu araştırma içine girmiş durumda.Çalışmayan kategorisine giren kişilerden birisi de ev hanımları.Son günlerde yaşanan ve gündeme gelen konulardan birisi ev hanımlarının emekli olup olamayacağı konusudur.Hatta bu konu,hükümet yetkilileriyle dahi görüşüldü.Peki sonuç ne durumda?Ev hanımları emekli olabilecek mi?Bunun gerekli şartlar neler? Bu düzenleme kanun olarak çıktı mı?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Meclis Gündemine Geldi Mi?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Ev hanımları için emeklilik belki de her zaman gündeme gelen bir konu.Hele ki aile hayatının normal gitmediği bir zamanda yaşadığımızı düşünürsek, özellikle uzun zaman evli kalan kadınlar için emeklilik büyük önem taşımaktadır.İşte, vatandaşlardan gelen talep üzerine evli ve ev hanımı olan kadınlar için kanun teklifi verildi.Geçtiğimiz mart ayının son günlerinde  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.Bu kanun teklifinin içinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik de bulunuyor.  İsteğe bağlı sigortalılık kapsamından ev hanımlarının  emekli olması mümkündür.

Kanun Teklifinde Hangi İfadeler Yer Aldı?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı: “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”. 

Teklifte Emeklilik İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Türkiye Büyük Millet Meclisine yapılan teklifle ev hanımlarına emekliliğin önüne açılmış olacak.Ancak, hemen her kanunda olduğu gibi bunun da kanunlaşması için belli başlı şartları vardır.Bu şartların ne olduğuna değinmek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017. Kanun teklifi ile ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır.Teklifin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa ulaşarak emekli olabilecek.Yani 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir.Ancak, yine teklife göre bunun belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları 3 şekilde sayabiliriz.

1) Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak,

2)Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,

3)Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Şartları Sağlayan Ev Hanımının Ne Yapması Gerekiyor?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017. 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan ev hanımlarının, normal emeklilikte olduğu gibi kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısını esas alması gerekir.Yine emekli olacak ev hanımı,kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak  emekli olmaya hak kazanacaklardır.Bu da demek oluyor ki emekli olmak için biraz da olsa bedel ödemek gerekecek.Bunun  ne kadar olacağı şu an için net olarak belli değildir.

Meclise Verilen Teklif Ne Aşamada?Teklif Yasalaştı Mı?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017. 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur?  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen teklif yaklaşık 7 ay önce verildi.Bu teklifi veren parti ise ana muhalefet partisi.Şu an için bu teklif henüz yasalaşmadı.Dolayısıyla ev hanımlarının bu teklif doğrultusunda emekli olabilmeleri için biraz beklemeleri gerekmektedir.Bizler de bu yasa hakkında olumlu veya olumsuz bir gelişmede sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Kıdem tazminatı Hangi Koşullarda Alınır Kimler Alabilir kıdem tazminatı hesaplama ?

 

 1 Yorum "25 Yıllık Evlilikte Emeklilik Şartları Neler? 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017."

  1. Maria Pilogos   07/12/2017 at 9:19 am

    Insalah meclisden gecip cumhurbaskanimiz onaylar benim durumda olan hanimlar da bir nebze olsun rahatlar

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)