X

4A Nedir? 4A Emekli Aylık Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

SSK çalışanlarının yeni dönem adı 4A olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bu kapsamda çalışan kişiler herhangi bir yerde sözleşmeli işçi olarak çalışmaktadır. 5510 sayılı yeni yasa sonrasında SGK kapsamı altında bulunan kişiler 4A olarak ifade edilmektedirler. Herhangi bir iş yerinde sözleşmeli işçi olarak çalışan kişiler 4A bünyesinde yer almakla birlikte de bu kapsama göre ücrete tabii tutulmaktadırlar.  4A kapsamında emekli olmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar ise;

  • 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olması,
  • 60 yaşını doldurmuş olmak,
  • Erkek vatandaş için en az 4500 çalışma gününü doldurmuş olmak

aranan en temel şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartların karşılanması ile birlikte kişilerin ilgili yerlere müracaat etmesi de oldukça önemli bir husustur. Bakımdan da kişilerin başvuru sonrasında emekli olmalarında bir sakınca bulunmuyor ise 4A kapsamında emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.

 

4A Emeklilik İçin Hangi Belgelere İhtiyacım Var?

Gelir vergisinden muaf olunduğuna dair belge almanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise, sigortalı işten ayrıldığınızı gösteren bir belge bunun yanı sıra bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde  doldurulmuş Tahsis ve Talep Formu, emekliliğe hak kazanıldığını gösteren belge 4A çalışanlarının emeklilik için gerekli evrakları olarak bilinmektedir. Bu belgeleri toplayarak SGK’ya başvurabilirsiniz.

SGK 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Ne zaman emekli olacağım? Hizmet dökümüne nasıl ulaşacağım? gibi sorular ile karşı karşıya geldiyseniz eğer su sorulara olumlu bir yanıt alabilmek adına yapılması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabildiğiniz bu dökümlere e-devlet kapısından ulaşabilme imkanına da sahip olmaktasınız. SGK 4A hizmet dökümüne erişim sağlayabilmeniz için öncelikli olarak  e-devlet sistemine erişim sağlamanız gerekmektedir. Buraya TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir.  Daha sonrasında ise bu sisteme giriş yapmanız ile birlikte de pek çok farklı kategoriden kişisel bilgilerinizin dökümüne erişim sağlayabilmektesiniz. E- devlet şifreniz yok ise bu sorun da günümüz şartları ile yaniden alabilmek oldukça kolay bir hale gelebilmiştir. En yakın PTT şubesine gitmeniz ile birlikte e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.