Adres Beyanına İlişkin Düzenlemeler

Kişiler taşınarak farklı bir yere taşınarak hayatlarına farklı yerlerde devam etme hakkına sahiptirler. Ancak bu taşınma işleminden sonra ise yeni adresin ilgili makamlara bildirilmesi önemli bir husustur. Tam da bu noktada yeni bir düzenlemenin gerekli olduğunu düşünen yetkililer nüfus müdürlüğüne giderek yeni bir adres beyanı vermeye gerek kalmadan, doğal gaz, elektrik ve su gibi aboneliklerin açıldığı sırada bilgiler otomatik olarak sisteme taşınacaktır. Hem vatandaşın daha hızlı bir şekilde işleminin ilerleyebilmesi aynı zamanda da daha sistematik bir yapının oluşması için gerekli bir adım olduğuna dair açıklamalar da yine kamuoyuna sunulan bilgiler arasında. Bu durumlar ile birlikte de kısa süre içerisinde daha güncel bir sistemin olacağı anlaşılan bir tasarı olması sebebi ile de pek çok alanda ilgi görmeyi başarmıştır. Teknolojik gelişmelerin Bakanlıklar tarafından da kullanılmaya başlanması ile birlikte de oldukça ilgi çekici bir yasa olmayı başarmıştır.

Hastanelere Yetki Veriliyor

Hastaneler yeni doğan bebekleri nüfusa kaydetmek için bir yetki alacakları duyurulmuştur. Artık her bir hastanenin bir sisteme dahil olması aynı zamanda da işlemlerin daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için doğan bebeği bir sistem üzerinden direk nüfus müdürlüğüne iletebilecek ve bebeği anında nüfusa geçirebilecektir. Bu durum daha hızlı bir işleyişin söz konusu olduğundan oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu durumun gerçekleşmesi ise şu şekilde olması beklenmektedir;

  • Anne ve baba doğan çocuğu için hastanenin ilgili bölümüne gidecek.
  • İstenilen isim tescil ettirilecek,
  • Hastane kayıtlı olduğu sistem üzerinden Nüfus Müdürlüğüne müracaat edecek.

Bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte de pek çok kişinin işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşeceği gibi doğumundan vakit geçmesine rağmen hemen nüfus müdürlüğüne kayıt edilmemiş olan pek çok bebek doğduğu gün vatandaşlık hakkını alabilecektir. Bu durum ile birlikte sistem her işte olduğu gibi hem kalabalık sıra beklemek yerine hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Bu şekilde bir tasarının meclise sunulması ile birlikte tasarı kabul edilmekle birlikte kısa bir süre içerisinde yürürlüğe girmesi de yine açıklanan bilgiler arasında yer almayı başarmıştır.



Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)