Asker Kaçağı Yoklama Kaçağı ve Bakaya Para Cezası Ne Kadar?

Askerlik ülkemizde ikamet eden erkek vatandaşların vatani görevi olarak bilinmektedir. Fakat zaman zaman bazı sebeplerden ötürü gençler askerliklerini erteleme yoluna girmektedir. Bu durumun yaptırımı para cezasıdır ve para cezaları kişinin kendisinin teslim olması veya kişinin kolluk kuvvetleri tarafından yakalanmasına göre değişiklik gösterir. Ayrıca ne kadar süre askerlikten kaçar ise, cezası da doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Asker Kaçağı Nedir?

 1. Herhangi bir yasal mazereti olmadığı halde yaşı gelmiş olmasına rağmen askere gitmeyen kimseler asker kaçağı olarak sayılmaktadır.
 2. Askerlik vazifesini ifa eden kimseler bulundukları birlikten izinsiz bir şekilde ayrılıp belli süre içinde geri dönmezlerse de asker kaçağı olarak adlandırılırlar.

Yoklama kaçağı nedir?

Belli bir yaşa gelmiş ve yasal mazereti bulunmayan erkek vatandaşların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Şubede kişilerin hem sağlık muayeneleri yapılmaktadır hem de askerlik için gerekli evrakları hazırlanmaktadır.

Kişiler mazeretsiz olarak yoklamaya için askerlik şubesine gitmezlerse yoklama kaçağı olarak anılmaya başlarlar. Askerlik çağı gelmiş olanlar ya da askerliğini tecil ettirenler yoklama kaçağı olup olmadıklarını e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Üstelik bu sistem kişi eğer yoklama kaçağı sayılıyor ise ne kadar zamandır yoklama kaçağı sayıldığını da göstermektedir.

Bakaya kalmak nedir?

 • Bireyler hiçbir yasal nedenleri olmadığı halde yoklama zamanında askerlik şubesine gitmezse yoklama kaçağı olarak adlandırılmakta idi. Aradan zaman geçince yoklama kaçaklığı bakaya haline dönüşmektedir.
 • Kişilerin bakaya kalmasının bir diğer yolu yoklamaya katıldıkları halde vaktinde gerekli birimlere teslim olmamalarıdır.

Açıklanan Kavramların Para Cezaları Ne Kadardır?

Kişi bir yıla kadar kendi gelirse ya da yakalanırsa 118 TL ceza ödemektedir.

2018 yılında devlet tarafından açıklanan bakaya ve yoklama kaçakları için para cezaları

Kendi gelenler için;                                           Yakalanarak getirilenler için;

 • 0-4 ay      296 TL                                                           1 187 TL
 • 1-2 yıl      890 TL                                                           3 564 TL
 • 2-3 yıl      2 079 TL                                                        5 943 TL
 • 4-5 yıl      4 456 TL                                                        10 696 TL
 • 5-6 yıl      5 645 TL                                                        13 073 TL
 • 6-7 yıl      6 833 TL                                                        15 450 TL
 • 7-8 yıl      8 022 TL                                                        17 829 TL şeklinde devam etmektedir.

Bu rakamlar kişiden kişiye değişim gösterecektir. Yoklama kaçağı olanlar ya da bakaya kalanlar en doğru miktarları e-Devlet şifresini kullanarak www.turkiye.gov.tr adresinin ilgili kısmından öğrenebilirler.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)