Askerlik Yeri Ne Zaman Belli Olur

Birçok kişi vatani görevi olan askerlik görevini yerine getirmek için tecillerini bozdurarak askerlik başvurusu yaparlar. Askerlik celp dönemleri senede 4 kez olmaktadır.

Askerlik başvurusu yapmak isteyen kişiler için askerlik celp dönemleri Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Askerlik başvurusu yaptıktan sonra ise birçok kişi sabırsızlıkla acemi birliği için nereye gideceğini beklemektedir. Bu bekleyiş uzun bir süreç olduğundan dolayı da kimi zaman stresli olabilmektedir. Acemi birliğine teslim olmak ve hangi ile ya da ilçeye düşüldüğünü öğrenmek, teslim olmadan yaklaşık olarak 10 gün öncesinde açıklanmaktadır. Askerliğini nerde yapacağını öğrenmek isteyenler ise E-Devlet hesapları üzerinden öğrenebilmektedir. Askerlik vazifesini yerine getirmek isteyen kişiler iki grupta askerlik görevini yapmak üzere birliklerine alınmaktadır. Bunlar ise A ve B grubu olarak belirlenmektedir. Kasım ayındaki askerlik celp dönemine denk gelen bir kişi, 1 ile 4 Kasım tarihleri arasında birliğine katılmaktadır. Bu nedenle de bu tarihlerden 10 gün öncesinde askerlik yeri belli olmaktadır. Ancak A grubunun da B grubunun da askere gidecek oldukları tarihler aynı anda açıklanmaktadır.

Askere gitmek isteyen bireylerin merak ettiği bir diğer konu ise A ve B grubu askere giden kişiler arasındaki farktır.

Askere Gidişte A ve B Grubu Arasındaki Fark?

Askerlik görevini yerine getirmek isteyen kişiler mutlaka belirlenen celp tarihlerinden birinde askere gitmektedir. Fakat A ve B grubu şeklinde bir gruplandırma ile iki farklı dönemde askere gitme olayı gerçekleştirilir. Bu grupların bir diğer ismi de devredir. Yani A grubu için birinci devre, B grubu için de ikinci devre kullanılmaktadır.

İlk grup olan A grubu askere alındıktan 45 gün sonra B grubu askere alınmaktadır. Böylece başvuruda bulunan vatandaşlar, sırasıyla askere alınır.

Hangi Grupta Olduğumu Nasıl Anlarım?

Askerlik yerlerinin açıklanmasından sonra E-Devlet şifresi ile askerlik yerini öğrenirken, aynı zamanda hangi grupta askere gidileceği de öğrenilebilmektedir. Askerlik yeri ve gidiş tarihi ile beraber hangi grupta askere alınacağını öğrenmek mümkün hale gelmektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)