Bağkur Prim Borcu Sorgulama 2018?Esnaf Bağkuru Ne Kadar Oldu?

2018’de Esnaf Bağkuru Ne Kadar Oldu?

Bağkur Prim Borcu Sorgulama 2018?  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendinde kimlerin bağkurlu olacağı ve prim yatırması gerektiği açıkça belirtilmiştir.Bu kanunun maddelerinde sayılan kişilerden birisi de esnaflardır. Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ve Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar esnaf bağkuru ödemek zorundadır.Peki 2018 yılında esnaf bağkuru ne kadar oldu?2018 yılında Esnaf, şirket ortaklarının ödeyeceği bağkur prim tutarı indirimsiz olarak 700 TL oldu.Esnaf bağkurunu indirimli ödemek de mümkündür.Buna göre, prim borcunuzun olmaması ve primlerinizi düzenli ödemeniz halinde 2018 yılında  bağkur primini %5 indirimli olarak 598,55 TL olarak ödeyebilirsiniz.

Bağkur Primlerini Nereye Yatırabilirsiniz?

Bağkur Prim Borcu Sorgulama 2018?  Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. Sosyal Güvenlik Kurumu’na artık ödeme yapılmıyor.Önceden buralarda vezneler mevcutken artık vezneler kalktı ve ödemeler anlaşmalı bankalar aracılığıyla alınıyor.Buna göre Bağkur prim borçlarınızı SGK ile anlaşmalı tüm banka ve ptt şubelerinden, ATM’lerden ya da SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden kart ile ödeyebilirsiniz. Bağkur prim borçları TC. Kimlik numarası üzerinden ödenebilir.

Bağkur Prim Borcunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bağkur Prim Borcu Sorgulama 2018? Bağkur prim borcunuz varsa ve bunu öğrenmek istiyorsanız,  www.turkiye.gov.tr adresine E-devlet şifreniz ile giriş yaparak borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler>>Sosyal Güvenlik Kurumu>>>4/b Hizmetleri>>> 4b borç durumu aşamalarını takip ederek prim borcunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bağkur Prim  Borçları Ne Zamana Kadar Ödenmelidir?

Bağkur Prim Borcu Sorgulama 2018? Her aya ait bağkur prim borcunun takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.Burada dikkat edilmesi gereken,aynı ayın sonuna kadar değil,takip eden ayın sonuna kadardır.Örneğin 2017 yılının aralık ayına ait bağkur prim borcunuz varsa, bu prim borcunuzun son ödeme zamanı 2018 yılının ocak ayının son günüdür.yani 31/01/2018 tarihidir.Borcun bu tarihe kadar ödenmesi gerekir.Unutmayın 2 ay ödenmeyen bağkur prim borcunuz varsa bundan sonra sağlı hizmetinden yararlanamazsınız.

2018 Pasaport Harçları Ne Kadar Oldu 2018 tüm harç tutarları Listesi ?

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)