Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir

Teknolojinin gelişimi, küreselleşen dünya ve büyüyen kapitalizm  sayesinde hergün satılması için yeni bir ürün ve hizmet çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bankalar tarafından satılan banka teminat mektubudur. Banka teminat mektubu nedir ? Banka teminat mektubu nasıl alınır? Banka Teminat mektubu alma şartları nelerdir ? Kaç Çeşit Banka teminat mektubu vardır ? Banka teminat mektubu nerelerde kullanılır ? Banka teminat mektubunu kimler alabilir ?  Detaylar yazımızda.

Banka Teminat Mektubu Nedir ?

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Eski dönemlerde Ticari riskler bu kadar yüksek seviyelerde değildi. Eski zamanlarda bireysel teminat yeterli oluyordu. Küreselleşen dünya gelişen teknoloji ve yüksek ticari risklerin olduğu dönem olan bu dönemlerde artık bireysel teminat kabul edilmiyor.

Teminat gösterilmesi gereken tüm ticari veya ticari olmayan işlemlerde karşı tarafa verilmek üzere bankalar veya finans kuruluşlarından   alınan değerli kağıtlara banka teminat mektubu adı veriliyor.

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır ?

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Banka teminat mektubu  bankalar ve finansal kuruluşlardan alınır. Banka teminat mektubu almak için alacağınız bankaya giderek banka teminat mektubu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Talebiniz ardından Banka Teminat mektubu talep formunu doldurmanız gerekli.  Banka teminat formunda alacağınız banka teminat mektubunun çeşidinin banka teminat mektubunu nereye vereceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Banka başvurunuz ardından başvurunuzu değerlendirecek. Banka uygun bulursa tarafınıza teminat mektubunu düzenleyerek verecek.

Banka Teminat Mektubu Alma Şartları Nelerdir ?

  • Bankada Kredi Puanınız yüksek olması ve bankanın güvendiği müşterilerden olmanız gerekir.
  • Genel itibariyle İnsanların çalıştığı bankalar banka teminat mektubu verir onun için teminat mektubu isteyeceğiniz bankada ticari işlemleriniz bulunması gerekir.
  • Banka teminat mektubu aldığınızda belirli bir maliyet faiz ödemeyi kabul etmeniz gerekmektedir.

Kaç Çeşit Banka Teminat Mektubu Bulunmaktadır ?        

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir?  Banka teminat mektupları  bir çok kurum ve bir çok durum için talep edildiği için çeşitlilik göstermektedir. Banka teminat mektupları vadeli olup olmamasına göre ikiye ayrılıyor. Vadesiz teminat mektupları ve Vadeli teminat mektuplarıdır. Belirli bir geçerlilik süresi bulunmayan banka teminat mektupları Vadesiz teminat mektuplarıdır.  Genel itibariyle vadesiz teminat mektupları kullanılmaz. Sadece Devlet İhale Kanunu ile ilgili ihalelerde ilgili kurum tarafından talep edilmektedir.

Vadeli teminat mektupları ise geçerlilik süresi olan teminat mektuplarıdır. Genel itibariyle kullanılan teminat mektuplarıdır. Bu teminat mektuplarında geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Konularına Göre Teminat Mektupları 

  • Geçici Teminat Mektupları 

Geçici teminat mektupları, vadeli banka teminat mektuplarındandır. Mektup içeriğinde geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu teminat mektupları, mektupta belirtilen süre içinde  talep edilmediği takdirde, bir daha paraya çevrilmesi istenme hakkı yoktur.  Geçici teminat mektubu genellikle ihale girişlerinde ihaleye katılacak kişiler tarafından kullanılmaktadır.

  • Kesin Teminat Mektubu

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Bu tür banka teminat mektuplarında, isteyen kurum veya kişiye banka teminat mektubunda belirlenen yükümlülüğün yerine getirileceği, yerine getirilmediği takdirde mektup belirtilen tutarın banka tarafından ödeneceği teminat alır. Bu teminat mektupları genellikle ihale sözleşmesi imzalandıktan sonra ihale sözleşme maddelerini düzgün yerine getirmesi için alınan teminat mektubudur.

  • Avans Teminat Mektubu

Müteahhitlerin  kamu veya özel sektör ihalelerine girip kazandıkları işlerde müteahhitler tarafından ilgili kamu veya özel kuruma verilir.  Müteahhitler ihale konusu işe başladıklarında  iş için aldıkları peşin avans miktarının, bir banka tarafından garanti altına alınmasıdır.. İhale sözleşmesine uygun olarak müteahhit işe ait taahhütlerini yerine getirdikçe, avans, hak edişlerinden düşürülür. İlgili kişi avans teminat mektubunu da kalan avansa göre tutarını azalttırır.

  • Mahkemelere ve İcra Dairelerine Verilen Avans 

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Bu tür teminat mektupları yürütme durdurma kararı, ihtiyati haciz kararı, menfi tespit davası gibi durumlarda ilgili mahkemeye hitaben yazılır. süreli bir banka teminat mektubudur.

Vergi Dairelerine Verilen Teminat Mektupları

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Vergi dairesine hitaben yazılır. Teminatlı İade talebinde, elli bin üzeri borçları taksitlendirme gibi durumlarda vergi dairesine yazılır. Yazılan  teminat mektubu süresiz olmak zorundadır.

Yukarıda sayılan teminat mektupları en çok bilinen ve kullanılan teminat mektuplarıdır. Bunlarının yanında Gümrük idaresine verilmek üzere alınan teminat mektubu, Serbest teminat mektubu ve üçüncü kişilerin alacağına karşılık teminat mektubu gibi teminat mektupları da bulunmaktadır.

Banka Teminat Mektubu Nerelerde Kullanılır?

Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir? Banka teminat mektupları teminat istenen iş ve işlemlerde kefalet gerektiren durum ve işlerde, borçlara karşılık, ihale girişi sırasında, ihale sözleşmesi sırasında banka teminat mektupları talep edilir.  Banka teminat mektupları büyük ticari işlerde özel işletmeler tarafından, vergi dairelerinde, Gümrük İdarelerinde , Mahkemelerde Banka teminat mektupları kullanılır. Bunların haricinde  bir çok kamu kurumu da talep edebilir.

Banka Teminat Mektubunu Kimler Alabilir ?

Banka teminat mektubunu bankadan talep eden ilgili kurum kişi veya işletmeye vermek üzere herkes alabilir.

Trafik Para Cezasında Erken Ödeme İndirimi Nasıl Olur?Ceza Nereye Ödenir? Taksitlendirme Olur Mu?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir? Nereye Verilir? Hangi Belgeler Gereklidir?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?

Torba Yasa Mecliste Görüşülmeye Başladı Ne Zaman Kanunlaşacak?

 

 

 2 Yorum "Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimler Alabilir"

  1. Pingback: Emlak Vergisi Ne Zaman Kimler Öder Emlak Vergisinden Kimler Muaf

  2. Pingback: 2018 Yurtdışı Telefon IMEI Pasaporta Nasıl Kayıt Yapılır

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)