Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder?Basit Usulün Faydaları

Basit Usul Hangi Vergileri Verir?

Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder? Basit usul vergi mükellefi olan birisi gerçek usul vergi veren birisine göre bazı vergileri vermezler. Gerçek usule tabi bir vergi mükellefi katma değer vergisi, gelir vergisi, gelir geçici vergi ve stopaj vergisi öder. Bu vergilerin her birinin ödeme süreleri yapılan işe göre farklılık gösterir. Ancak zamanı belli olan tek vergi ise gelir vergisidir.Bu vergi yıllıktır. Gerçek usulde vergiye tabi birisi için bu vergilerin ödenmesi gerekirken, basit usule tabi bir mükellefin ödemesi gereken vergi farklıdır. Basit usuldeki bir mükellef sadece 0014 vergi kodlu basit usule tabi ticari kazanç vergisi öder.Bu verginin ödeme süresi de yıllıktır.

Basit Usul Mükellefin Faydası Nedir?

Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder?  Basit usul mükellef olmak gerçek usul mükellef olmaktan bazı yönleriyle avantajlıdır.Bu avantajlardan birisi şüphesiz daha az vergi verecek olmasıdır.Çünkü basit usulde tek kalem vergi olduğu için gerçek usule göre daha az vergi öderler.Bunun yanında basit usule tabi birisi defter tutmaz.Dolayısıyla muhasebecisi olmasına gerek yok.Bu da muhasebeci parası vermeyeceği anlamına geliyor.Ayrıca basit usul mükellefin yazar kasa kullanma zorunluluğu yoktur.Bu saydıklarımız basit usule tabi mükellefin faydaları arasında gösterilebilir.

Basit Usul Mükellef Ne Kadar Vergi Öder?

Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder? Yukarıda basit usule tabi mükellefin hangi vergileri ödeyeceği ve basit usul mükellefin ne gibi faydaları olduğuna değindik.Peki bu açıklamalardan sonra , basit usulde bir iş yeri olan birisi ne kadar vergi öder?Öncelikle şunu belirtelim ki yıllık olarak verilen bu verginin standart bir miktarı yoktur.Yani ne kadar kazanç elde ederseniz ve bu kazancın ne kadarını beyan ederseniz ona göre vergi ödersiniz.Kısacası ne kadar kazanç o kadar vergi.Şunu unutmayın ki,çok kazanırsanız ve bunun tamamını beyan ederseniz gerçek usule tabi mükelleften daha çok vergi bile verirsiniz.

Basit Usul Olmak İçin Kira Bedeli Önemli Mi?

Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder?  Basit usul olmak için genel ve özel şartlar vardır.Bu şartların tamamını sağlamanız durumunda basit usul mükellef olabilirsiniz.Bu şartlardan birisi de kira şartıdır.Yani ödediğiniz kira bedeli sınırın üzerinde olursa basit usul olmazsınız.Bu durumda mutlaka gerçek usule tabi mükellef olmak zorundasınız.Bu tutar da İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı büyükşehir belediye sınırları içinde 2018 yılı için 7.400 TL – , diğer yerlerde  2018 yılı için 4.900 TL’yi  aşmaması gerekir.

Basit Usul Kalkıyor.Yerine Hangi Sistem Gelecek?

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)