Cebri İcra Nedir? Nasıl Yapılır?

Cebri icra; kişinin vermekle yükümlü olduğu ancak belirlenen süre içerisinde vermemesi durumunda aynı tutarı karşılayacak olan başka bir malın zorla alınması olarak açıklanabilmektedir. 

Kişinin belirli bir miktarda borcu söz konusu ise, bu borcu ödeme sözü verdiği zamanlarda ödememiş daha sonrasında da borcu kendi rızası ile kapatmadı ise, bazı yaptırımlar söz konusu hale gelmektedir. Bu noktada da borcun ödenmesi için devlet bir yaptırımda bulunmaktadır. Bu ise borcun karşılanması için denk değerdeki diğer mallara el koyulmaktadır.

 

Cebri İcra Nasıl Yapılır?

Cebri icranın yapılabilmesi için öncelikli olarak bir mahkeme sürecinin başlaması gerekmektedir. Bunun en temel sebebi ise her bir borcun devlet tarafından yaptırımlar ile ödetilmesi olağan bir durum değildir. Daha sonrasında ise bir mahkeme süreci başladı ise, bir icra takibi söz konusudur. Cebri icra sürecinde şu adımlar gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak cebri icranın başlaması sürecinde takip talebi, daha sonrasında haciz yolu ile rehin alınanların paraya çevrilmesi ya da iflas olarak açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra ücretin 10 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bu 10 gün içerisinde de bir mal beyanında bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde yaptırımlar daha ağır bir şekilde gerçekleşebilecektir. Bu da hapis cezasıdır.

Eve İcra Geldiğinde Neler Alırlar?

Eğer bir icra durumu ile karşı karşıya geldiğinizde ise ne alınacağı önemli bir sorudur. Herkes direk olarak evdeki bütün eşyaların alındığını düşünmektedir. Ancak bu durum söz konusu değildir. Öncelikli olarak kişi bir mal beyanında bulundu ise gayrimenkullerine el koyulmaktadır. Bunun yanı sıra eğer bir mal durumu söz konusu değil ve eve icra geldi ise alınacak eşyalar şu şekildedir;

  • Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ürünler zorunlu ihtiyaç olarak bilinmektedir. Eve gelen icra memurları bu ürünlerin yanı sıra başka parçaları değerlendirme amacı ile haciz etmektedir. 
  • Bunun yanı sıra maliyeti yüksek ve kolay bir şekilde satılabilecek olan Plazma TV, LCD TV, kurutma makinesi gibi ürünler haciz edilmektedir. 

Eğer haciz ile karşı karşıya geldiyseniz eğer tüm bu durumları yaşamadan gerekli tebligatları yerine getirmeniz ile birlikte de daha kolay bir şekilde bu durumu atlatabilmektesiniz.

Vergi Dairesi Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi 2018?

Öğrenim Kredisi E Haciz 2018.Öğrenim Kredisi Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

İcralık Borç Varlık Şirketine Ne Zaman Devredilir?Varlık Şirketlerine Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?Varlık Şirketleriyle Pazarlık Nasıl Olur?

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)