Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüz çağında teknoloji kendini her alanda göstermektedir. Hayatları kolaylaştıran yeni yöntemler sayesinde insanların eski zamanlarda uzun süreler harcayarak halledemedikleri işler artık bir tık ötededir. CİMER de ülkemiz vatandaşları ve devlet arasında köprü vazifesi görmektedir.

Cimer Nedir?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak bilinen CİMER, halkın devlet hakkında merak ettikleri soruları cevaplayan bir sistemdir. İnsanlar bu sistem sayesinde gerek şikâyetlerini gerekse isteklerini bizzat yetkili kişilere ulaştırma imkânı bulmaktadır. Ayrıca CİMER’ in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği üzerine gerçekleşen bir proje olduğu doğrulanan bilgiler arasındadır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin kuruluş amaçlarından biri vatandaşın devletten haberdar olmasıdır. Diğer ana gayesi ise vatandaşın problemlerini daha net olarak algılayabilmektir. Kamu ve devletle daha kolay yöntemler sayesinde sürekli bir iletişim içinde bulunan vatandaşlar bu durumdan şikâyetçi değildir.

Şikâyet başvurusu nasıl yapılır?

                Devletimizin vatandaşlarına sunduğu en beğenilen hizmetler arasında gösterilen CİMER’ e şikâyet başvurusu yapmanın çeşitli yöntemleri vardır. Unutulmamalıdır ki CİMER sadece şikâyet kabul eden bir platform değildir. Bireyler CİMER’ e mağdur oldukları bir vakayı, devletten isteklerini veya memnuniyetlerini de pekâlâ bildirebilmektedir.

CİMER’ e en sık ve en kolay yapılan şikayet başvuru yöntemi online olandır. Kişiler CİMER başvuru formuna T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İnternet Sayfası aracılığı ile ulaşabilmektedir. Fakat şikâyet başvurusu yapmak isteyenlerin isimleri – Soy İsimleri ve T.C. Kimlik Numaraları alınmaktadır. Bireylerin bu bilgileri sisteme girmeden şikâyet başvurusunda bulunmaları mümkün değildir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayet başvurusunda bulunmanın bir diğer online yolu ise e – devlet şifresinden geçmektedir. Artık hemen hemen herkes e – devlet şifresi edinmiştir. Bu sebepten ötürü bu yöntem de oldukça sık kullanılmaktadır. Fakat bireylerin e – devlet üzerinden şikâyet yapabilmeleri için gerekli olan site ‘www.turkiye.gov.tr’ dir.

Devlet makamları online sistemleri kullanmayı tercih etmeyen ya da kullanamayan vatandaşları için de şikayet yolunun önünü kesmemiştir. Eski yöntemleri sürdüren vatandaşların Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne telefon açma veya faks çekme hakları vardır.  Aynı zamanda merkezin bilinen adresine posta yolu ile ulaşmak da mümkündür.

Cumhurbaşkanına Mesaj Gönder ( Telefon Numarası – Mail Adresi )2 Yorum "Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır?"

  1. Hatice Kılıçaslan   17/10/2019 at 2:40 pm

    150 aramak bile care degil dogru konuğum ilgilenmiyorlar

    Cevapla
  2. Hatice Kılıçaslan   17/10/2019 at 2:43 pm

    Trabzon merkezde oturuyorum işe cok ihtiyacım var ? işkur gittim ama bir işe yaramadı lütfen Allah aşkına yardım edin sayın cumhurbaşkanım sesimi duyun ne olur yardım edermisiniz

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)