DASK Poliçesi Nerede Yaptırılır?

Dask Poliçesi Bedeli Nedir 2018. Zorunlu Deprem Sigortası. Dask nerede yaptırılır ? Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gereken Evraklar Neler? Hangi Belgeler Gereklidir 2018 ? İnşaat Yılı,Yapı Biçimi Hasar Oranı. Abonelik Almak İçin Dask Gereklimi ?

Ülkemiz yakın tarihinde ve geçmişinde büyük depremler atlatmış bir coğrafyada bulunmaktadır. Depremin meydana getirdiği can ve mal kaybını en aza indirmek de deprem öncesinde alınan önlemler sayesinde gerçekleşmektedir. DASK ( Zorunlu Deprem Sigortası ) bu önlemlerin maddi kısmını oluşturan unsurlardan biridir. Ayrıca bu sigortayı yaptırmak devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

DASK Poliçesi Neden Gereklidir?

Zorunlu Deprem Sigortası, gayrimenkul sahiplerinin haklarını koruyan ve olası depremlerden sonra onlara fayda sağlayan bir sigorta çeşididir. DASK tür olarak bir teminat sigortasıdır. Bu durumda Zorunlu Deprem Sigortası‘ından kaçınan bireylerin gayrimenkulleri üzerinde herhangi bir tasarruf hakları kalmamaktadır. Daha açık şekilde anlatmak gerekirse bu sigortayı yaptırmayan mülk sahipleri mülklerinin devletle ilgili hiçbir işlemini gerçekleştiremezler. Ayrıca su ve elektrik gibi aboneliklerin başlatılması için de yetkili mercilerce Zorunlu Deprem Sigortası istenmektedir. Bu sigortanın olmadığı durumlarda binalara abonelik verilmesi mümkün değildir.

DASK Poliçesi Nerede Yaptırılır?

Poliçe en kolay bilinen anlamı ile sigorta demektedir. Zorunlu Deprem Sigorta’sı çeşitli yerlerden yaptırılabilmektedir. En çok tercih edilen yol bu sigortayı yapan acentelere başvurmaktadır. Buna ek bir yöntem olarak bazı bankaların da DASK Poliçesi yaptığı bilinmektedir. Yaşadıkları binalara ya da iş yerlerine Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak isteyen bireyler bu sigorta için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra yetkili mercilere teslim etmelidir.

DASK İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

                Bu sigortayı yaptırabilmek için belli başlı bilgiler toplanmalıdır. Bunlar sıralanacak olursa sigorta yaptıracak bireyler; kimlik ve iletişim bilgilerinin tamamını, vergi kimlik numaralarını, sigortalatmak istedikleri binanın adresini, binanın tapu bilgilerini – inşaat yılı – yapı biçimi – hasar oranı ve kaç katlı olduğunu, ne amaçla kullanıldığını ve yüzölçümünü içeren bilgileri hazır etmelidir.

DASK Poliçe Bedeli Nedir?

                Poliçe bedeli bir takım kıstaslar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Genellikle binanın durumu ve hangi deprem bölgesinde yer aldığı poliçe bedelini büyük ölçüde etkilemektedir. Poliçe bedelini etkileyen bir diğer kıstas ise binanın yüz ölçümü olarak açıklanmıştır. Bu maddeler göz önüne alınarak sigorta acenteleri aracılığı ise Zorunlu Deprem Sigortası bedeli doğru bir şekilde hesaplanmaktadır.

 

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Hesaplama 2018Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)