Dask Poliçesi Sorgulama Dask Deprem Sigortası Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dask Poliçesi Sorulama. Dask Deprem Sigortası ve Dask Adres hakkında aklınıza takılan soruların tamamının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.  DASK Poliçesi zorunlu deprem sigortası olarak bilinen bir faktördür. İnsan yaşamının olduğu her yerde zorunlu hale getirilmiş olan bu seçenek ile birlikte kişiler evlerden iş yerlerine kadar pek çok alanda bu poliçeyi gerçekleştirmek zorunda kalmaktadırlar. Olası tehlike durumlarında yani risk altında bulunan bölgelere hayati bir önem sağlayan  bu sigorta hem her bine için zorunlu hale gelmekte hem de devlet tarafından da yapılması şart hale getirilmektedir.

DASK Poliçesi Nasıl Alınır?

Dask Poliçesi Sorulama. DASK Poliçesi gerekli belgelerin bir araya gelmesi ile birlikte bankaya veya sigorta acentelerine giderek gerekli işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu poliçenin alınması esnasında  banka veya sigorta acentalarının bizden isteyeceği belgeler vardır.

DASK için gerekli belgeler ile bilgiler ise şu şekilde sıralanıyor:

Sigortalının
Adı
Adresi
Telefonu
Cep Telefonu
T.C. Kimlik Numarası
Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişiler için)
Sigortalanacak Binanın:
Açık Adresi
Tapu Bilgileri
İnşa Yılı
Yapı Tarzı
Toplam Kat Sayısı
Hasar Durumu
Meskenin (Dairenin):
Brüt Yüzölçümü (m2)
Kullanım Şekli

DASK Poliçesi Yaptırmazsam Ne Olur?

DASK Poliçesi; deprem ve yangın gibi risk durumlarında maddi zararları karşılayan bir sigorta çeşidi olarak bilinmektedir. Bu maddi durum da poliçe ile belgelenerek aynı zamanda da kişiye nakit olarak zararın karşılanmasını sağlayarak yapılar yeniden topluma kazandırılmaktadır. Bunun yanı sıra DASK Poliçesinin yaptırılmaması durumunda bir idari para cezası söz konusu değil iken; yapının alım veya satımı mümkün kılınmamaktadır. Yani bir yapının alım veya satımı aynı zamanda da kiralanması gibi faktörler DASK sigortasından sonra gerçekleşebilmektedir.

DASK Poliçesi İçin Ne Kadar Ödemem Gerekiyor?

DASK bedelinin hesaplanması aşamasında iki farklı durum söz konusu hale gelmektedir. Bunlardan birisi; yapı tarzına göre tespit edilen metrekare fiyatı diğeri ise yapı tarzına göre bölge bazında fiyat seçeneği bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yapı Tarzına Göre Tespit Edilen Metrekare Fiyatı: Çelik veya betonarme karkas yapılar için: 700 TL, yığma kagir yapılar için 500 TL, diğer yapılar için ise 260 TL olarak belirlenmektedir.
  • Yapı Tarzına Göre Bölge Bazında Fiyat Seçeneği: Bu seçenekte fiyat aralığı genel olarak : Çelik betonarme ve karkas yapılar, yığma kagir yapılar ve diğer yapılar diye üçe ayrılmaktadır. Her bir yapıda da farklı bir bölgeyi oluşturmakla birlikte fiyat aralığı 0.44 ile 5.50 arasında değişiklik göstermektedir.

Bu fiyat aralıklarına sahip olan fiyat seçenekleri ile konutlarınıza veya iş yerlerinize DASK Poliçenizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde daha güvenli ve daha iyi bir hayat sürmeniz muhtemel olacaktır.

DASK Poliçe Numarası Nasıl Öğrenilir?

Dask Adres Sorgulama. Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte artık elektirik,su, doğalgaz abonelikleri DASK poliçesi olmadan yapılamıyor. Özellikle ev kiralayanlar ve iş yeri kiralayanlar bu konularda sıkıntı yaşıyorlar. Kiralanan konut veya iş yeri ile ilgili DASK poliçesi yapılmış ise ve poliçe numarasına ulaşamıyorsanız;  125 nolu telefonu arayarak zorunlu deprem sigortanızın poliçe numarasını T.C Kimlik Numarası ve adres bilgilerinizle paylaşarak öğrenebilirsiniz. . 

DASK Yenileme İndirimi Nedir?

Konutunuz veya iş yeriniz için DASK sigortasını yaptırdıktan sonra poliçe süresinin sonunda 30 gün içerisinde poliçenin yenilenmesi sonucunda yenilenen poliçe için belirlenen fiyat üzerinden %20 oranında indirim yapılmaktadır. 

DASK Poliçesi Sorgulama

Dask Poliçenizi internet üzerinden sorgulama yapmak isterseniz T.C Kimlik Numarası ve Poliçe Numaranız ile birlikte linke tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.1 Yorum "Dask Poliçesi Sorgulama Dask Deprem Sigortası Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?"

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)