Ehliyet Nasıl Alınır 2018

Türkiye de karayolunda trafiğe çıkmak motorlu ve motorsuz taşıtları kullanmak için yetkili kurum tarafından tanzim edilen sürücü belgesinin alınması gerekmektidir. Bu sürü belgesinin alabilmek için ilkokul mezunu olanlar ehliyet başvuru yapabilirler, hiç mezuniyet belgesi olmayanlar ise Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen okuryazarlık belgesi ile başvuru yapabilirler.

2018 yılı Ehliyet Sınavı Değişiklik Yapıldı Mı?

2018 yılı ile birlikte teorik sınavın uygulanmasında soru sayısında, soru biçimleri ve sınav süresinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Sadece 2018 yılında direksiyon sınavına giren gözetmenler forum üzerinde sürücüyü değerlendirip akşam vakti sürücü kursuna teslim edilirken artık tablet üzerinde anında giriş yapılarak sürücüler sonuçlarını daha hızlı öğrenebilecek.

Sürücü Adayının Sürücü Kursuna Kayıt Olması

Sürücü belgesini yani ehliyetimizi almak için herhangi bir sürücü kursuna kaydolmak zorundasınız. Sürücü Kursuna kaydolmadan, eğitimlerine katılmadan ehliyet sınavlarına girmeniz mümkün değildir. İlk defa ehliyet alacak sürücü adayları hem teorik sınava hemde direksiyon sınavına girecektir. Daha önceden ehliyeti olup üst ehliyet sınıfına geçmek isteyen sürücüler ise sadece direksiyon sınavına girmesi yeterli olacaktır.  Sürücü kurslarından fiyat teklifi alınız. Ehliyet başvurusundan ehliyetinizi teslim almanıza kadar sizden talep edilen ücretleri tek tek fiyatlandırıp toplam fiyat isteyiniz. Kursun başarı oranların ne kadar olduğunu sorun ve direksiyon derslerinin içeriğini sorup kaç dakikalık eğitim verildiğini, hangi araçla eğitim verildiğini sormayı unutmayın.

Sürücü kursu ile başta tüm ücretleri konuşmadığınızda aşağıdaki ücretleri ayrıca ödemeniz gerektiğini unutmayın.

1. Sınav Harç Ücretleri
2. Ehliyet Harç Ücreti
3. Sürücü Belgesi Kart Ücreti

Sürücü Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler

  • Öğrenim Belgesi (Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)
  • Adli Sicil Kaydı (E-devlet sisteminden alınabiliyor.)
  • 4 Adet Biyometrik Çekilmiş Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanınızın Fotokopisi

Yazılı – Teorik Sınav Ücretini Yatırın

Ehliyet almak için teorik sınava “yazılı sınav“ girmek için sınav ücretini ödemek zorundasınız.
Not : Ehliyet teorik sınavına kursunuz aracılığı ile başvuru yapınız. Sınav ücretini muhakkak zamanında yapınız.

Sınav da 12 İlk yardım , 23 Trafik , 9 adet motor  ve 6 trafik adabı sorusu sorulmaktadır.Yazılı sınav 50 soruluk testten oluşuyor.  60 dakikalık zaman veriliyor. Yazılı sınavdan geçmek için en az 35 tane soruyu doğru cevap vermeniz gerekmektedir.

2018 yılı Yazılı Sınav Hizmetleri Ücreti (E-Sınav ve Klasik Sınav) 75 TL olarak düzenlenmiştir.

Direksiyon Sınav Ücretini Yatırın ve Direksiyon Sınavına Hazırlanın

Teorik yani yazılı sınavı kazandıktan sonra direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınav ücretini yatırarak kursunuz vasıtası ile sınava başvuru yapmayı unutmayınız. Sürücü kursları kurs süresinde sizlere belirli sayıda ders saati olarak direksiyon dersi vermek zorundadır. Kaç saat eğitim verildiğini sürücü kursuna kayıt olmadan önce öğrenin.

2018 yılı Direksiyon Sınav Ücreti 100 TL olarak düzenlenmiştir.

Sürücü Belgesi Bastırma Aşaması

Teorik ve Direksiyon sınavından geçtikten sonra artık sürücü belgesini almayı hak ettiniz. Sürücü kursunuzun MEB tarafından düzenlenen geçici sürücü belgesini ve dosyanızı aldıktan sonra bulunduğunuz ilçenin trafik büro amiriliğinden randevu almanız gerekiyor.

  • Ehliyet Harç Bedeli : 495,70 TL
  • Ehliyet Kart Bedeli : 134.00 TL

Not: 1-Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte  2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport ve sürücü belgesini ilçe nüfus müdürlüğünden alınacak. 

2-Geçici ehliyet belgeniz ile 2 yıl içerisinde mutlaka Sürücü Belgenizi almanız gerekiyor.

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)