X

Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?

4A SSK kapsamında isteğe bağlı olarak bilinen sigorta çeşidi olan ek 5 tarım sigortası pek çok kişinin yaptırabileceği ancak belirli şartların karşılanması durumunda gerçekleştirilen bir olgu olarak bilinmektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ise belirli bir süreci geçirmesi gerekmektedir. Bu süreçler ise gerekli koşulların sağlanması ve gerekli belgelerin toparlanması sürecidir. Bu bakımdan da kişiler bu olguları yerine getirmek ile birlikte de bu hizmetten kısa süre içerisinde yararlanabilmektedir.

 

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Ek 5 tarım sigortası bazı durumlarda gerçekleştirilen aynı zamanda da belirli şartları kapsayan bir sigorta çeşidi olarak kendini göstermektedir. Bu durumu gerçekleştirebilmek adına ;

  • Herhangi bir şekilde sigortalı çalışan olmanız,
  • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmak,
  • Vergi kaydının veya da şirket ortaklığının olmaması
  • Tarım veya orman işlerinde çalışıyor olma şartı

bu durumları karşılayan herkes bu sigorta için başvuru gerçekleştirebilmektedirler. Aynı zamanda da bu sigorta için bazı evraklar da gerekli hale getirilmiştir. Bunlar ise, ek 5 tarım sigortası dilekçesi doldurmanız bunu da tarım müdürlüğüne, muhtara veya da ziraat odasına onaylatmanız gerekmektedir. Bir de kimlik fotokopisi dışında bir belgeye gerek duyulmamaktadır. Bu belgelerin bir araya getirilmesi ile birlikte ilgili yerlere başvurmanız durumunda işlem onaylandıktan sonra ek 5 tarım sigortası sahibi olabilmektesiniz.

Ek 5 Tarım Sigortası Maaşı Ne adar Alacağım?

2018 yılında bu kapsamdan emekli olan kişilerin ne kadar maaş ödemesi alacağı akıllardaki en önemli sorulardan birisidir. buna cevap olarak öncelikle emekli maaşlarına oranla %20 ve %25 oranında daha az bir maaş ödemesi almaktasınız. Bu durumun en temel sebebi ise primin etkisi olarak açıklanabilmektedir.

2018 yılı için brüt asgari ücret üzerinden 25 günlük bir sigorta pirimi yatırmanız ile birlikte de daha sonrasında alacağınız tutar bir değişiklik gösterecektir. Şöyle ki, ek 5 SSK’sından önce de bir yüksekten bir prim ödemesi yapıldı ise maaş da bu doğrultuda daha yüksek olacaktır. 2018 ek 5 tarım sigortası ile emekli olmuş birisi ise 750 TL ile 950 TL tutarında bir maaş ödemesi alabileceklerdir. Bu ödemeler prim gününe aynı zamanda da prim miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.