Ekmek Fiyatları Yeniden Yapılandırılacak

Her yıl söz konusu hale gelen ekmek fiyatları belirli bir artış göstererek her yıl aynı zamanlarda yeniden gözler bakanlıklardan gelecek açıklamalara yönelmektedir. Bu sebeple de yeniden bir düzenlemenin medyaya yansıması ile birlikte pek çok kişi ekmek fiyatlarında ne kadar bir zam geleceğini düşünmeye başladı. Şu anda;

  • İstanbul ve İzmir: 1.25 TL
  • Ankara: 1 TL
  • Adana: 90 KRŞ

olarak varlığını sürdürmekte idi. Yeniden bir düzenleme gelirken artık 25 KRŞ kârın söz konusu hale gelmesi ile bir yapılandırma gündeme geldi. Maliye Bakanı tarafından açıklanan bilgilerin arasında ise ekmek fiyatlarının henüz net bir tutarı belirlenmemekle birlikte yeni fiyatların da merkezi konuşmalardan geçerek, yeni bir yapıda karşımıza çıkacağını duyurmuştur. Tüm bu yeniliklerin en temel amacı ise kriz anında anlık olarak müdahale edebilmek adına bir önlem olması olarak açıklanmaktadır.

 

250 Gram Ekmek Kar Dağılımı

250 gram üzerinden piyasaya sürülen ekmeğin fiyat dağılımında bir değiliklik meydana gelmiştir bu ise artık;

  • Un: 25 KRŞ
  • Enerji ve İşçilik: 30 KRŞ
  • Maya: 20 KRŞ
  • Kira Ve İşletme: 25 KRŞ
  • Fırıncı Kârı: 15 KRŞ
  • Bayi Kârı: 10 KRŞ

toplamda 1.25 KRŞ gibi bir miktara gelmektedir. Bunun 25 KRŞ’u ise tamamen kar marjına eklenmiştir. Bu düzenlemelerin üzeride de daha farklı bir yapının ele alınmasını talep eden vatandan ve bu yönde çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanlığı kısa süre içerisinde net bir düzenlemiş ekmek fiyatı ile açıklama yapacağını açıklamıştır.

Maliye Bakanından Önemli Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal,ekmek fiyat değişim konusunda önemli bir karar alarak bunu kamuoyuna duyurmuştur. Fiyat değişimi artık ithalat ve ihracat unsurlarına bağlı olarak üretim dengesi de baz alınmakla birlikte hemen karar verilebilen bir mekanizmaya dönüştürülmesi gerektiğini ve bu yönde de çalışmalarını sürdürdüğünü açıklamıştır. Bunların yanı sıra açıklamasına: “Adıyaman’da fiyatlar ne olacak, Kayseri’de ne olacak? Merkezden belirlenecek. Yeni bir yapı kuralım derken üretici tarafını, esnaf tarafını dışlamıyoruz. Onlar da içinde olacak. Her ilde ayrı ayrı esnaf odaları kararlar alıyor. Kararlar alınırken çatışmalar oluyor. Onların hepsi giderilecek. Ekmek konusu ciddi. Daha merkezi düzeyde tüm tarafların katıldığı platformda olacak” diye ekleme yaparak mevcut sistemin daha da iyi bir konuma getirilmesi gerektiği konusunda net bir açıklama ekledi. Bu bakımdan da artık ekmek konusunda da merkezi bir düzenlemenin ele alındığı konusunda net bir karar vermiştir. Bu konuşmadan önce ise detayların henüz konuşulmaya devam ettiğini aynı zamanda da Ekonomi Koordinasyon ve Bakanlar Kurulu ile konuşmaların sürdürüldüğünü ekleyerek herkesin gözlerini yeni gelecek açıklamalara çevirmesine neden olmuştur.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)