X

Emeklilik İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler Neler? 2019

Prim Gün Hesaplama. İş Çıkış Belgesi. Emekli Olmak İçin Gereken Evrak Listesi.Emekli Oldummu?

Prim gününün ve yaşını dolduran sigortalı çalışan kişilerin emekli olmak için her işlemi yerine getirmek amacı ile birtakım unsurları yerine getirmeleri gerekmektedir. Ancak bu işlemin gerçekleştirebilmeleri için öncelikli olarak SGK’nın ilgili yerlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Buraya müracaat eden kişiler yazılı beyanda bulunmaktadırlar. Yazılı beyan sonrasında işlemler hızlı bir şekilde başlamaktadır. Bu süreçte ise yapılması gereken ve işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için;

  • İş yeri çıkış belgesi
  • SGK’dan alınacak olan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Bu belgeleri sağlamanız ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız dahilinde işlem daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilecektir.

Emeklilik İşlemleri İçin Hangi Evraklara İhtiyacım Var?

SGK’ya yaş ve prim durumunuzu bildirmeniz ilk ve en önemli işlem olarak bilinmektedir. Daha sonrasında ise eğer olumlu bir şekilde işlemi gerçekleştirirseniz eğer emeklilik için uygun belgesini temin edebilirsiniz. Daha sonrasında işe yerinizden işten çıkış belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi de aldıktan sonra yeniden SGK’nın ilgili yerine gitmeniz gerekmektedir. Bu sefer karşınıza Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi çıkacaktır. Bu belgeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Emeklilik işlemi için en önemli noktalardan biri olan bu işlem ile birlikte de emeklilik işlemlerinin büyük bir kısmını halletmiş olmaktasınız. Bu formu da teslim ederek Yaşlılık Tahsis Numarasının yazılı olduğu karta erişim sağlamanız gerekmektedir. Bu numara oldukça önemlidir. Bunun en temel sebebi ise emeklilik müracaatınızı takip edebilmeniz için bu numaraya sahip olmalısınız. Daha sonrasında ise belgeleri SGK’ya teslim ederek müracaatınızın onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Yaşı Bekleyenlerin Emeklilik İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Hemen hemen diğer emeklilik işlemleri ile aynı süreci benimseyen bu emeklilik sürecinde işe yine Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesine erişim sağlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise gerekli tüm belgeleri tamamlayarak SGK’ya başvuru işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İncelemeler ile uygun bulunur ise işleminiz onaylanarak emekli olabilme fırsatını elde etmektesiniz. Ancak sadece yaşınızı beklediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Sigorta priminin eksiksiz olarak yatması en önemli faktörlerden birisidir. Bu durumu SGK’ya bildirmeniz ile birlikte de işleminiz kısa süre içerisinde sonuçlanacaktır.