Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi?

     Çalışma hayatının en merak edilen konularından biri  emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusudur. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bu konuyla ilgili her gün bu konuyla ilgili binlerce soru bimerden cimerden başvuru geliyor.  Emeklilikte yaşa takılanlar kimlerdir ? Emeklilik şartları nelerdir ?  Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum nedir ? Emeklilikte yaşa takılanlar için 2018 yılında düzenleme olacak mı ? Konuları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi ? 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimlerdir ?

Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi? Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma şartları gereklidir. İşte bu şartlardan diğer şartları yerine getirip yaş şartını sağlamayanlara   toplum içinde verilen addır.

Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emekli olma şartlarını kısaca açıklayacak olursak.

Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlenmektedir. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir.  Bu şartların tamamını yerine getirildiği takdirde emekli olma hakkını kazanır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum Nedir ?

Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi? Emeklilikte yaşa takılanlar en son hükümet tarafından kanunlaştırılan 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda düzenleme yapılacağı umudunu taşıyordu. Ancak hükümet bu düzenlemenin ekonomik yük getireceğini düşündüğü için emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili herhangi bir düzenleme yapmadı. en son olarak CHP Ankara Milletvekili Murat EMİR’in konuyla ilgili yazılı soru önergesine  Çalışma Bakanı Jülide SARIEROĞLU’nun yazılı olarak verdiği cevapta  emeklilik şartlarının ne olduğunu söyleyerek konuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılacağına dair bir sinyal vermedi.

 Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU’nun yazılı soru önergesine verdiği imzalı cevap-ba buradan ulaşabilirsiniz. 

Emekliliğe Yaşa Takılanlar için 2018 Yılında Yasal Düzenleme Yapılacak mı

Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi? Yukarıda bahsettiğimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU’nun  yazılı soru önergesine verdiği cevapta. Emeklilikte yaşa takılanlar için yasal düzenleme yapılacağı umudu vermedi.  Ancak 2018 yılından itibaren ülkemizin seçim havasına gireceği ve yine gündemde seçimlerin erkene alınma ihtimali konuşulduğu için bu grubun seslerini güçlü bir şekilde duyurrusa yasal düzenleme yapılma ihtimalinin olduğunu düşünebiliriz.  Sitemizce 2018 yılında bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılacağı düşüncesindeyiz.

2018 KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir ?

2018 TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir TOKİ Konut fiyatları?

GMSİ Beyannamesi Götürü Gider Oranı Değişti Yeni Oranla İlgili Genel Tebliğ Yayınlandı

Ehliyet Ücreti Ne kadar Oldu 2018?Harçlar Nereye Yatırılır?B Sınıfı Ehliyet Ne Kadar?

2018 Ocak MTV Ödemesi Hangi Kredi Kartı Kaç Taksit Yapıyor ?

Vergi Dairesi Vezneleri Kredi Kartıyla Ödeme.Trafik Cezaları Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

Borç Varlık Şirketine Devredilirse Ne Olur 2018?Varlık Şirketleri Haciz Yapabilir Mi?Varlık Şirketleriyle Pazarlık Nasıl Olur?

Asker Annesi ve Eşine Maaş 2018.Asker Maaşı Ne Kadar Oldu 2018?

 

 1 Yorum "Emeklililkte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Durum Nedir 2018’de Çözülecek mi?"

  1. Pingback: SonDakika Ertelenen Şubat 2017 İle kasım 2017 Sigorta Primi Ödeme Tarihleri Uzatıldı

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)