Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?

    Kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle oluşturulan “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar için Bir Nakit Sosyal Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi” ile ayda 250 lira yardımda bulunmaktadır. Eşi vefat eden yardımı nasıl alınır? Şartları nelerdir ?

Eşi Vefat Eden Kadına 250 Lira Yardım Şartları Nelerdir ?

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ? Son resmi nikâhlı eşi vefat etmiş, hâlihazırda evli olmayan, kendisi ya da içinde bulunduğu hanedeki herhangi bir kişi kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan, fakir ve muhtaç durumda olduğu MH kararıyla tespit edilen kadınlar bu yardımdan faydalanabilir.

Yardımdan Yararlanmak için Yaş Şartı Yok

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  Bu yardım programından yararlanmak isteyen kadın için herhangi bir yaş şartı aranmaz. Bu yardım programından faydalanmak için, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 364 ve devamı maddelerinde ifade edilen nafaka yükümlülüğü şartı aranmaz.

Eşinin Ölümünden Önce Resmi olarak Boşananlar Bu Yardımdan Faydalanamaz

Eşi vefat eden kadın, eşinin ölümünden önce eşiyle resmi olarak boşanmışsa, bu yardım programından yararlanamaz. Koca ile kadın arasında boşanma davası devam ederken yani, mahkeme kararı kesinleşmeden koca vefat etmişse, kadın kişi bu yardım programından faydalanır.

Çocuklarının Sağlık Güvencesinden Yararlananlar Bu Yardımdan Yararlanabilir

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  Başvuru yapan kadın, çocuklarından ayrı yaşıyorsa ve sadece onların sağlık güvencelerinden yararlanıyorsa (sağlık provizyonu yakınından dolayı verilmişse), MH tarafından muhtaç kabul edilmesi kaydıyla, bu yardım programından faydalanır.

Huzurevinde Kalanlar ve Hapishanede Olanlar Bu Yardımdan Yararlanamaz

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  Hükümlü ve tutukluların iaşe ve ibate giderleri.  1721 Sayılı Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkında Kanun kapsamında karşılandığından, bu durumda olanlar EVEK yardım programından faydalanamaz. Ayrıca, huzurevinde kalan kişilerin temel ihtiyaçları huzurevi tarafından karşılandığından, EVEK yardım programından huzurevinde kalanlar da faydalandırılamaz.

Başvuru Ne Zaman Nereye Kim Tarafından Yapılır ?

EVEK yardım programına başvurular, resmi olarak ikamet edilen yerdeki SYD Vakıflarına yapılır. Başvuru sırasında müracaatçılardan üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı resmi kimlik, ehliyet veya pasaport dışında herhangi bir belge istenmez.

EVEK yardım programına başvuru, tercihen eşi vefat eden kadının kendisi veya zaruret halinde kendisi adına (ilgili belgeler hak sahibi tarafından doldurulmak üzere) 18 yaş üzerindeki herhangi bir yakını tarafından yapılır.

Yardım Miktarı Ne Kadar Ödemeler Kaç Ayda Bir Yapılıyor ?

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?   İlgili Vakfın Mütevelli Heyeti tarafından yardım programından yararlanmasına yönelik karar verilen eşi vefat etmiş kadınlara muhtaçlıkları ve şartları sağlama durumları devam ettiği süre içerisinde aylık 250 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 500 TL düzenli nakdi yardım verilmektedir.

Ödemeler Ne zaman Başlar ?

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  EVEK programının ödeme hesaplama başlangıç tarihi, MH tarafından onaylanan başvuru tarihidir. Kısacası Mütevelli heyeti toplantısında ödensin kararının çıktığı aydan itibaren başlar.

Yeni hak sahiplerine ilk ödemeleri, sistemdeki kabul edilme tarihinin mevcut döneme ait ödeme hesaplama işlemleri başlangıç tarihinden önce olması kaydıyla, takip eden ilk ödeme döneminde yapılır.

Eşi vefat Edene Yardım Parasını Nereden Alacağım ?

        Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  Eşi vefat etmiş ve muhtaç durumda bulunan, hiçbir Sosyal Güvenlik Kuruluşuna tabi olmayan ve bu Kuruluşlardan gelir ya da aylık almayan kadınlara.  Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Sosyal Yardım Ödemesi adı altında yapılan ödemeler. Başvuran kişinin T.C. Kimlik numarası ile kendisine ya da kanuni temsilcisine kimlik tespiti yapılarak.  PTT aracılığıyla yapılmaktadır.
       Bunun yanısıra ödemeler,  Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmektedir.
       Ödemeler doğrudan kadınların PTT hesaplarına aktarılmaktadır. 

Eşi Vefat Eden kadına Yardım Parası hangi Durumlarda Kesilir ?

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?  EVEK programı kapsamında SYD Vakıfları tarafından hanenin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının ya da resmi evlilik bağı olmadan fiili olarak birlikte yaşanıldığının sosyal inceleme raporu ile yerinde tespit edilmesi halinde kesilmesi gerekir.

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?

Bunların yanısıra;

  1. Haksahibi kadının vefat etmesi,
  2. Haksahibi kadının resmi olarak tekrar evlenmesi,
  3. Haksahibi kadının ikametini ilgili SYDV dışına taşıması, (1 ay içerisinde yeni vakfa başvuru yapılıp, başvuru kabul edilirse, ödeme kaldığı yerden devam eder),

Bu durumların herhangi birisi vakıfça tespit edilmesi halinde ilgili yardım, vakıf tarafından otomatik olarak kesilir.

Mevcut Olmayan Araç Hurda Yasasından Yararlanır mı ?

Kimler Basit Usul Olamaz?Basit Usul Olamayacak Meslekler Nelerdir?

Vergi Dairesine Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?Süresi Ne Kadardır?

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanır? Engellilik İndirimi 2017

Kurban Bayramında Emekliye Erken Maaş Verilecek mi ?

Vergi Borcu Nereye Ödenir?Vergi Dairelerinde Kredi Kartı Geçer Mi?1 Yorum "Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?"

  1. Pingback: Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)