Et Fiyatlarına Zam mı Geliyor?

Zam gelmesi beklenen aynı zamanda da her yıl ciddi bir artış yaşayan kırmızı et bu yılda kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sürekli bir artış halinde olan, kırmızı et fiyatını daha da dengeli ve daha az yükselişe tabii olması için 500 bin kesimlik hayvan ithalatı başvurusu gerçekleşmişti. Ancak yetkililer ise kırmızı etin fiyatında kontrolsüz bir artış olduğunun üzerinde durarak müdahale edilmesi gerektiğini söylemekteydiler.

Kıymanın Fiyatı Yükseldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında diğer yetkililer ile bir araya gelerek gıda sektörüne fazlası ile dikkat çekmiştir ve önemli bir açıklama yapmıştır. Açıklamanın içeriğinde ise;

  • İstenilen kırmızı et fiyatına ulaşılmadığına aynı zamanda da kıyma fiyatında 2 TL gibi bir tutarın söz konusu olduğuna dair önemli bir açıklama yapmıştır.

Ancak bu durumların da söz konusu olması ile birlikte daha da bir zammın olup olmayacağı halkın en önemli sorularından birisi idi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına daha fazla önlem ve inisiyatif alınması gerektiğini aynı zamanda da ne gerekiyor ise yapılması gerektiğini söyleyerek daha fazla bir zammın olmaması gerektiği yönünde bir açıklama yapmıştır. Ancak ani bir yükselmenin de söz konusu olmakla birlikte 2017-2018 kıyma etinin fiyatı 29 TL olarak piyasada yerini almıştır.

 

 Kırmızı Et Fiyatı Değişecek Mi?

Hızlı bir artışın söz konusu olduğu aynı zamanda da piyasada ki kırmızı etlerin fiyatının fazla olduğu bir gıda sektöründe yeni bir zammın söz konusu haline gelmesi pek çok vatandaşı korkutan düşüncelerden birisi idi. Ancak son zamanlarda kırmızı et fiyatında artış gözlemlenmiş olsa dahi bu durumun düzeltilebilmesi için gerekli önlemlerin alınması yönünde tam yetkiye sahip olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu durumu oluşturabilmek adına 10 gümrük vergisi ile canlı hayvan kontenjanın açılması için gerekli talep metnini oluşturarak bunu Başbakanlığa ilettiğini duyurmuştur. Bu sebeple de yakın zamanda ani bir artış olmayacağını hatta getirilecek olan düzenlemeler ile daha da yapılandırılmış bir kırmızı et fiyatının karşımıza çıkması beklenmektedir. Bu sebeple de kısa süre içerisinde kıymanın iki lira yükselmesi üzerinde başka bir zammın geleceği beklenmemektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)