Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi

   

Bakıma muhtaç Engelli ya da çok yaşlı aile üyesi veya akrabası olanlara baktıkları için evde bakım parası ödenir. 2018 Yaşlı ve engelli yakınına bakana para almak 2018 yılında gelir kriterleri yükseldiği için kolaylaştı. Çünkü Yaşlı ve engelli yakınına bakana maaş için gelir kriterleri memur maaş artışlarına göre değişir. 2018’de evde bakım aylığı ne kadar oldu, evde bakım aylığı için nereye nasıl başvurulur? 2018 Evde bakım aylığı için gelir sınırı ne kadar oldu. Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi 

Evde Bakım parası nedir ?

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Evde bakım parası diğer adıyla evde bakım maaşı aile veya kanunda belirtilen akrabaları tarafından bakılan engelli veya çok yaşlı olan kişilere bakılması karşılığında, devlet tarafından her ay düzenli olarak bakan kişiye ödenen  paradır. Bu para sosyal bir yardımdır.

Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018. Şartları Nedir? Kimler Yararlanır? İndirim Ne Kadar?

Evde Bakım Aylığında  Engel Oranı En az Kaç Olması Gerekir?

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Evde Bakım Aylığından yararlanmak için kişinin kendi kendi işini görememesi yani engelli olması gerekir.  Bu durumunda belgelendirilmesi gerekir. Raporlar Yetkili hastanelerden alınacak ve rapor oranı en az  %50 ve üzeri alması gerekiyor. Alınacak raporun engelli sağlık kurulu raporu olması gerekiyor. Ayrıca raporda “Ağır engellidir.” İbaresinin evet olarak işaretlenmiş olması gerekiyor.

Evde Bakım Aylığında Akrabalardan Hangileri Yararlanabilir ?

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Yararlanacak Akrabalar: Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Evde Bakım Aylığı Kapsamında Engelli Kişiye En Az Kaç Saat Bakım Hizmeti Yapmak Zorundadır ?

Evde bakım parası alacak Akrabanın veya vasinin engelli kişiye 24 saat bakım hizmetini, en az 8 saat fiili bakımını gerçekleştirmesi gerekir. Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Nereye Nasıl Müracaat Edilir ? 

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Evde Bakım aylığı için başvurular İllerde  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  İl müdürlüklerine, ilçelerde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Merkezlerine Başvurulması gerekir.

Başvuru sırasında bakıma muhtaç engelli kişinin sağlık kurulu raporu kimlik fotokopileri ve gelirleri gösteren belgelerdir. Kurumun başvuru sırasında vereceği belgeyi belgede belirtilen kurumlardan onaylattırmak gerekmektedir.

Müjde Tüm Mükellefler KDV İadesi Alabilecek Devreden KDV İadesi Ne Zaman Başlıyor ?

Evde Bakım Aylığına Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  İl müdürlüklürünce  Engellinin veya yasal temsilcisinin talebinin olumsuz değerlendirildiği, Engelliye veya yasal temsilcisine 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir. Olumlu durumlarda herhangi bir bildirim yapılmaz.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Gelir kriteri 2018 Yılında Ne Kadar Oldu ?

Evde Bakım Aylığı Alanlara İyi Haber 2018 Gelir Kriterleri Yükseldi. Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; haneye giren gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır. Bu nedenle bu tutarlar asgari ücret tutarlarına göre değişmektedir. Asgari ücret 2018 yılında  arttığı için gelir kriteri de yükselmiş olduğundan 2018 yılında evde bakım aylığı almak biraz daha kolay oldu.

2018 yılı için hane başı gelir kriter tutarı 967,27 liraya çıktı. Örnekle anlatacak olursak.  dört kişilik bir aileniz var evde bakım için o eve ait gelir tutarı 2018 yılı için maksimum 967,27*4= 3869,08 TL olması gerekir.

Evde Bakım Aylığı 2018 Yılında Ne Kadar Oldu ?

      Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakan akraba veya aile üyelerine  her ay düzenli şekilde verilen evde bakım aylığı , 2018 yılında  memur maaşlarına yapılan zam oranına göre artarak,  bin yirmi yedi  liradan bin seksen beş lira 50 kuruşa yükseldi.

Esnafa Üreticiye İstihdam Sağlayanlara Müjde 2018 Torba Yasada Yeni Teşvikler geliyo

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Evde Bakım Aylığı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara Buradan UlaşabilirsinizYorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)