Evini Kiraya Verip Kendisi Kirada Oturanlar Beyanname Vermesi Gerekir mi 2018 ?

2017 Yılında Kira geliri elde eden mükellefler 2018 yılının mart ayının 1 ile 25 Mart 2018 arası kira beyannamesi verip çıkan vergiyi iki taksit şeklinde ödemeleri gerekiyor.   Beyanname verme süresi büyük ihtimalle yoğunluk nedeniyle 2 Nisan 2018 tarihine kadar uzayacağını düşünüyoruz.

2018 Kira Vergisi Kredi Kartıyla Ödeme Nasıl Olur (Resimli Anlatım)

Bugünkü yazımızda evini kiraya verip kendisi kirada oturanların beyanname verip vermeyeceği hangi durumlarda beyanname vermeyeceği beyanname verirse ödemiş olduğu kirayı nasıl gider olarak göstereceği konularında bilgiler vereceğiz.

 2017 Yılı Kira Geliri Elde Edenler Ne Zaman Beyanname Verir ?

2018 Yılında kira geliri elde edenler varsa ve elde etmiş olduğu kira konut kirası ise ve 3900 Lirayı geçiyorsa 1 Mart 2018 Tarihi ile 25 Mart 2018 Tarihleri arası kira beyanname vermeleri gerekir. 25 Mart 2018 Tarihi pazar gününe denk gelmesi nedeniyle süre otomatikman 26 Mart 2018 tarihine kadar uzamaktadır. Kira beyanname verme süresi beyanname verme yoğunluğu nedeniyle tahminimize göre 2 Nisan 2018 Pazartesi gününe kadar uzayacak.

2018 Kira Vergisi Hesaplama Beyanname Nasıl verilir ?(Resimli Anlatım)

 2017 Yılı Kira Geliri Elde Edenler Çıkan Vergiyi Ne Zaman Nasıl Öderler ?

2017 Yılı kira geliri elde edenler Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisini MART ve TEMMUZ aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.  2018 Yılı kira vergisi ilk  taksit son ödeme günü 2 Nisan 2018 Pazartesi günüdür. 2. Taksit son ödeme günü ise 31 Temmuz 2018 Salı günüdür.

Hesaplanan vergi Ödeme Kanalları ise ;

  • Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
  • Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,
  • Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalara,
  • www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebilir.

Gelir İdaresi Başkanlığının Anlaşmalı Olduğu Banka Kartları ve Kredi Kartlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Evini Kiraya Verip Kendisi Kirada Oturanlar Beyanname Vermesi Gerekirmi 2018

Bir çok vatandaşımız çalıştığı yer ile ev aldığı yer farklı olunca bir yandan kira geliri elde ederken, bir yandan da oturduğu evde kira vermektedir. Bu gibi durumlarda kira beyannamesi verip vermeyeceği konusunda kararsız kalırlar.

Bu durumlarda kira Beyannamesi verilip verilmeyeceği hesabından ödediğiniz kiraların önemi yoktur. elde etmiş olduğunuz kira gelirinin o yıla ait istisna tutarının üzerinde olup olmamasına bakılır. 2017 Yılında ne kadar  kira ödediğinizin önemi yok. Elde ettiğiniz kira geliri ödediğiniz kiradan az da olsa , Elde ettiğiniz Kira 2017 yılında 3900 Lirayı aşmışsa beyanname vermeniz gerekiyor.

2017 Kira Geliri için 2018 Yılında Beyanname Ne Zaman Verilecek Ne Kadar Vergi Ne Zaman Ödenecek ?

Evini kiraya verip kendisi kirada oturanlar Ödemiş Oldukları Kiraları Nasıl gider Olarak Düşebilirler ?

Evini Kiraya Verip kendisi kirada oturanların kira beyannamelerini hazır beyan sistemi üzerinden verirken ödemiş oldukları kira tutarını,  oturdukları evin adresi, ev sahibinin TC’si bilgileri birlikte 74/10 Bölümüne gider olarak yazabilirler. Oturdukları ev için kira ödeyenler ödedikleri kirayı düşebilmeleri için  gerçek gider yöntemini seçmeleri gerekmektedir.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)