Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Hesaplama 2018

Gayrimenkul Alım Vergisi. Gayri Menkul Satım Vergisi. Gayri Menkul Alım Satım Vergisi Hesaplama. Gayri Menkul Tapu Masrafları. Gayri Menkul Satışı İçin Gerekli Belgeler. Tapu Dairesine Ödenen Masraflar Kime AİT ? Tapu Döner Sermaye Bedeli. Taşınmazın Tapu İşlemleri 2018. Kat mülkiyeti. Bağımsız ve Sürekli Haklar.

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Hesaplama, 2018 yılının en güncel haberleri arasındadır. Gayrimenkul işlemler taşınmaz malların hepsini belirtmek için kullanılmaktadır. Gayrimenkul işlemleri olan kişiler bu işlemlerini tapu dairelerinde gerçekleştirirler.  Türk Medeni Kanunu gayrimenkulleri üç başlık altında toplamıştır. Kanunun ilgili maddesine göre:

  1. Arazi
  2. Taşınmazlar üzerindeki bağımsız ve sürekli haklar
  3. Kat mülkiyetine konu olan bağımsız bölümler

taşınmazları oluşturmaktadır.

Gayrimenkul Alım Satımı Nasıl Gerçekleşir?

Günümüzde güvenli bir şekilde gayrimenkul almak ve satmak için kaliteli bir emlak ofisine başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde alıcıların kötü niyetli insanlar tarafından dolandırılma olasılıkları bulunmaktadır. Bilir kişiler aracılığı sayesinde gerçekleştirilen alım işleminin son aşaması tapu dairelerinde bitmektedir. Uzmanlardan ya da tapu dairelerinden alınan bilgiler doğrultusunda gerekli belgeler hazırlanmaktadır. Tapu masraflarının da karşılanmasından sonra gayrimenkul alım işlemi tamamlanmaktadır.

Kişilerin gayrimenkul satarken de en az aldıkları zamanki kadar dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Satımlarda gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için bir gayrimenkul değerleme uzmanına başvurmak kişiyi büyük bir yükten kurtaracaktır.

 

Tapu Dairesinde Ödenen Masraflar Kime Aittir?

Gayrimenkul alım satımı sırasında ödenen harçlar türüne göre değişiklik göstermektedir.

  • Tapu döner sermaye bedeli sadece alıcı tarafından ödenmektedir.
  • Tapu harcı alıcı ve satıcılar  tarafından parçalara bölünerek ayrı bir şekilde  ödenmektedir.
  • Taşınmazın tapusu alındıktan sonra beş yıl içerisinde satılması durumunda bir gelir vergisi ortaya çıkmaktadır. Bu verginin satıcı tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Nasıl Hesaplanır?(2018 yılı)

                Yukarıda maddeler halinde belirtilen vergi ve harçların hesaplanma işlemleri de bir hayli kolaydır.

  • Alıcıların sorumlu olduğu döner sermaye bedeli 2018 yılı için 103,50 TL olarak belirlenmiştir.
  • İki tarafın da sorumlu tutulduğu tapu harcı ise gerçek alım – satım bedelinin binde yirmi oranının hesaplanması ile bulunmaktadır. Bu oranı alıcı da satıcı da ayrı ayrı ödemek zorundadır.
  • Satıcının taşınmazını 5 yıldan önce satması durumunda ortaya çıkan gelir vergisi ise bir takım istisnaları beraberinde getirmektedir. Kişilerin bu vergiden sorumlu tutulması için yüksek gelir elde etmeleri şartı bulunmaktadır. Şarta uyan kimseler için ise değer artış kazmacı vergisi adı altında olan bu verginin 2018 miktarı 12 000 TL olarak belirlenmiştir.

 

2018 Kira Beyannamesi Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Evini Kiraya Verip Kendisi Kirada Oturanlar Beyanname Vermesi Gerekir mi 2018 ?

Vergi Borcu Nereye Ödenir?Vergi Dairelerinde Kredi Kartı Geçer Mi?

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)