İmar Affı Neleri Kapsıyor?

İmar Affı ? İmar Barışı Detayları,Şartları Nelerdir? İmar Barışı 2018 Hangi Yapıları Kapsamaktadır? İmar Barışı Başvuru Tarihleri Ne Zaman 2018. Ücretleri Ne Kadar Olacak?

İmar barışı son zamanlarda gündeme gelen ancak kamuoyu tarafından fazlası ile önem taşıyan bir unsur olarak meydana gelmiştir. Bu çalışmaya göre C-15’in altında olan binalar başvuru sürecine girememektedir.

Köklü değişikliklerin 2018 yılı il birlikte hayatımıza girmesi ile birlikte de pek çok kişi bu köklü değişiklik arasında yer almak adına bir adım atmaktadırlar. İmar barışı da bunun içerisinde yer almaktadır. Ancak bu durumların gerçekleştirilmesi ile birlikte de;

  • Yapı kayıt sistemine binaların işlenmesi ,
  • Bu yapılara elektrik, su aynı zamanda da doğal gaz bağlanabilmesi,
  • yargı ve belediyelerdeki iş yükünün azaltılabilmesi için alınmış yıkım kararlarından ve alınamayan  para cezalarından vazgeçilmesi

ile birlikte de şehirlerin farklı yerlerinde yeni yapılar inşa edilebilmektedir. Bu bakımdan da 2018 yılına girilmesi ile birlikte de imar affı son derece önemli bir yere gelmekle birlikte de pek çok kişiyi de yakından ilgilendiren bir çalışma olarak kendisini göstermektedir. bu çalışma aynı zamanda da Torba Yasası ile gündeme gelen ve bu yasa içerisinde bir çalışma olarak da söz konusu hale gelmektedir.

 

İmar Barışı Nedir?

İmar barışı Bakanlar Kurulu tarafınca hazırlanan bir karar olarak bilinmektedir. Bu karar mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapılan resmi olarak bazı işlemleri gerçekleştirememektedir. Bu durumda da su bağlatma, doğal gaz bağlatma gibi gibi sorunlar söz konusudur.  Ülkemizde her büyüklük göz önünde bulundurularak, metrekare şartı aranmaksızın bu kapsama girebilecektir.

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsamaktadır?

İmar barışının kapsaması merak konusu olmakta iken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geniş bir çerçevede bu barışın olacağını bildirerek pek çok kişinin yüreğine su serpmiştir. Bu barış ruhsatlı veya ruhsatsız tüm binaları kapsamaktadır. Ancak bu durumda da C-15’in altında tanımlanan yani depreme dayanıksız binalar bu durumu kapsamamaktadır.

İmar barışı ile birlikte kentsel dönüşüm sağlanması aşamasında oldukça önemli bir yere sahip olması da yine pek çok kişinin daha iyi koşullarda yaşam sürmesine olanak sağlaması ile birlikte de pek çok kişi hem bu aftan yararlanma amacı ile işlemleri gerçekleştirmekte aynı zamanda da vatandaşın sorunlarına çözüm aramaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Neleri Kapsıyor?

Yapının inşa edilmesinden yıkılmasına kadar değer kazanması aynı zamanda da yasallaşmasına olanak sağlayan Yapı Kayıt Belgesi imar barışında oldukça önemli bir yere gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise bir bu belgeye sahip olan yapılar yeni yapılmış ise bina yaşı kadarı, ya da kentsel dönüşüme kadar hiçbir şekilde binadan kaynaklı olarak imar cezası veya imar kirliliği gibi bir cezaya tabii tutulmamaktadırlar. Bu bakımdan da yapı kayıt belgesinin alınması kişiler bakımından oldukça önemlidir. Bu yapıdan da

Yapı kayıt belgesinin alınabilmesi için öncelikli olarak yapının tapusu olması gerekmektedir. Tapusu olmayan yapılar bu belgeyi alamamaktadır.

İmar Barışı Başvuru Tarihleri Ne Zaman 2018

İmar barışı 31 Aralık 2018 tarihi itibari ile hayata geçecek bir çalışma olarak gündeme gelmektedir. İmar barışı başvuru yapmak için öncelikli olarak gerekli belgeleri almanız, yapı kayıt belgesini yapmanız ve yapının tapusunu almanız sonucunda bu sürece erişim sağlayabilmektesiniz. Başvuru yapabilmeniz için yapmanız gereken şey ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara imar barışı başvurusunda bulunmak olarak nitelendirilmektedir.

İmar Barışı Şartları Nelerdir?

Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilebilmesi için aranan tek şart 31 Aralık 2018 tarihinden önce başvuru yapılmış olması. Başka herhangi bir istisna ve koşul bu aşamada istenilen bir durum değildir. Bu bakımdan da kişilerin gerekli durumları karşılaması ile birlikte de bu aftan yararlanabilir aynı zamanda da daha sonrasında da bu süreçte tüm işlevleri yerine getirebilmektedir.

İmar Barışı Nasıl Sağlanacak? Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Çürük olmayan iskansız yapılar kayıt altına alınması bu işlem ile birlikte gerçekleşecektir. Aynı zamanda da İskan bina inşaatının %3’ü karşılanır ise bu durum da başarılı bir şekilde gerçekleşebilecektir. Yani 100 metrekare bir daire için ortalama 1.800 ile 2.500 TL arasında bir maliyet hesabı söz konusu hale gelecektir. e-devlet üzerinden başvurunun gerçekleştirilmesi beklenen imar barışı 12 – 13 milyon civarında konutun yararlanacağı da bildirilen bilgilerin arasındadır. Bu 12 ve  13 milyon arasında değişiklik gösteren bu yapılar ruhsat ve imar izni almamış binalar olarak bilinmektedir.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)