İmar Barışı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

İmar Barışı Yapı Kayıt Ücreti. Yeni Vergi Affı Neleri Kapsıyor. İmar Affı Ne zaman Çıkacak. Adım Adım İmar Barışı. İmarsız  Yapılar Nasıl Tapu Alacak? İmar Affı Son dakika Gelişmeleri. 2018 İmar Barışı Detayları. İmar Barışında İstisna Bölgelerin Listesi. İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi.

İktidar tarafından gündeme gelen imar barışı, vatandaşlara birçok kolaylık sağlanmakta olup; bu tip hizmetler arasında en fazla dikkat çeken unsur ise imar barışı olarak kendini gösterdi. İmar barışı kapsamında ortaya çıkacak olan yeni düzenlemeler özellikle büyükşehirlerde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme olarak ifade edilmektedir. Proje hakkındaki detaylar verildikten sonra birçok vatandaşı sevindiren bir tasarı da ortaya çıkarak herkes tarafından mutlu bir haber niteliği taşıyan bir uygulama olduğu da anlaşıldı. Herkesin ruhsat ve tapu alabilmesini sağlayacak olan bu düzenleme kapsamında da ortaya çıkacak olan imar barışı geniş bir çapta yapılan bir düzenleme olarak da tanımlanıyor.

İmar Barışı Hangi Binaları Kapsamaktadır?

İmar barışı genel olarak kayıt dahilinde olmayan ve devletten izinli bir biçimde inşa edilmemiş olan binaları kapsayan bir planlama olarak kabul görmektedir. 2018 imar barışı kapsamında kaçak bir biçimde imarsız olarak inşa edilen binalara herhangi bir tapu verilmemekle beraber; sadece kayıt belgesinin verilmesi işleminin gerçekleşeceği şekilde ortaya konulan bir süreç olacağı da işaret edilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak olan düzenleme dahilinde kaçak yapıların tümüyle tespit edilerek; yapı kayıt belgesi verilmesi işlemi ile sonuçlanacaktır. Bu kayıt belgelerinin de sonraki safhada imar izni almak isteyecek olan ev sahiplerine de daha kolay bir biçimde bu süreci atlatabilmeleri konusunda da düzenleneceği de belirtilecektir.

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi İçin Ne Kadar Ödeyeceğim?

Türkiye düzeyinde kaçak olarak ibraz edilen binaların sayısı 13 milyon olarak da kendini gösteriyor. Bu binaların elektrik ya da su gibi temel kaynaklardan yararlanmaları aşamasında da yapı kayıt belgelerini temin etmeleri durumu da gerekiyor. İmar barışı dahilinde yapılacak olan kayıt işlemleri de belli bir ücrete dayanarak vatandaşlara sağlanan bir hizmet olarak ifade ediliyor. Binaların metrekaresinin 900 TL üzerinden değerlendirildiği imar barışı yapı kayıt ücreti kapsamında da değerlendirilmesi durumu söz konusu olacaktır. Buna bağlı olarak da vatandaşların yasal olarak ev sahibi olmaları durumu söz konusu olarak kaçak binalar içerisinde yaşama durumu da ortadan kalkacak olan bir gelişme olacaktır.

Yeni Vergi Affı 2018. Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak 2018?

Vergi Cezalarına Yönelik Düzenlemeler Yeniden Gündemde

Vergi Dairesine Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?Süresi Ne Kadardır?Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)