İnteraktif Vergi Dairesinde Neler Yapılacak?Kimler Yararlanacak?

İnteraktif Vergi Dairesi Kullanıma Açıldı

İnteraktif Vergi Dairesinde Neler Yapılacak? Maliye Bakanı Naci AĞBAL , daha önceki günlerde tüm işlemlerin vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden halledilebileceğini söylemişti.Bu konuyla ilgili düzenlemenin en kısa zamanda açıklanacağını söyleyen AĞBAL’ın,bugün bu konudaki haklılığı ortaya çıkmış oldu. 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin birinci fıkrasının (4) numaralı bendine dayanılarak, 492 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında oluşturulan İnteraktif Vergi Dairesi 28.02.2018 tarihi itibariyle açıldı.Bundan sonra artık şimdilik bazı işlemler internet ortamında olacak.

İnteraktif Vergi Dairesinde Hangi İşlemler Yapılacak?

İnteraktif Vergi Dairesinde Neler Yapılacak? Yeni yürürlüğe giren interaktif vergi dairesi ile bir çok işlem artık internet üzerinden yapılacak.Ancak bu işlemler şimdilik sınırlı olacak.Yani her işlem için internetten başvuru yapılamayacak.Ancak Maliye Bakanı Naci AĞBAL, 2018 yılının sonuna kadar tüm vergi daireleri işlemlerinin internet ortamında  yapılacağını söyledi.Şu an için hangi işlemlerin yapılacağı da açıkça belirtilmiştir.Bunlar şu şekildedir:

• Borç ödeme,

• e-Tebligat sistemine dahil olmak için talepte bulunma,

• Vergi cezalarında indirim talebinde bulunma,

• Uzlaşma talebinde bulunma,

• Mükellefiyet durum yazısı alma,

• Borç durum yazısı talebinde bulunma,

• Özelge talebinde bulunma,

• Gerçek kişilerde işe başlama, adres değişikliği bildiriminde bulunma,

• Gerçek kişilerde şube açılış bildiriminde bulunma,

• Gerçek kişilerde işi bırakma bildiriminde bulunma,

• İzaha davet müessesi kapsamında izahta bulunma,

• 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesi kapsamında tecil talebinde bulunma,

• Genel dilekçe verme.

 

Tüm İşlemler 2018 Sonuna Kadar İnternet Ortamında Olacak

İnteraktif Vergi Dairesinde Neler Yapılacak? Dediğimiz gibi interaktif vergi dairesinde şuan için bazı işlemler yapılacak.Ancak 2018 sonuna kadar tüm işlemler internet üzerinden verilecek.Bu konu hakkında konuşan Maliye Bakanı Naci AĞBAL şöyle konuştu:“Kendimize bir hedef koyduk. Vatandaşımız vergiyle ilgili hiçbir işlem için vergi dairesine gitmek zorunda kalmasın. İster dilekçe vermek, ister sicil sorgulama olsun, ister beyannamesiyle ilgili iade talebi olsun, ne olursa olsun asla vergi dairesine gitmeden bütün başvurularını elektronik ortamda yapabilsin. Bunu yaparken de vergi dairesi adeta kendi elindeki laptopta olsun, cep telefonunda olsun, vergi dairesi adeta önünde olsun. Bu fikirle yola çıktık. Geçen sene bu çalışmalara başladık. Şu an itibariyle vergi dairesine gidilerek yapılan bütün işlemleri tek tek sıraladık. Her birisiyle ilgili interaktif vergi dairesi uygulamasına girmesini sağlamak için donanım yazılım yatırımları nedir onları belirledik. Bu yatırımları yaptık. Bugün uygulamaya başladık. Bugünden itibaren artık vergi dairesiyle ilgili işlemleri tamamen interaktif bir şekilde yapma imkanı getirdik. Hedefimiz şu, bu yılın sonuna kadar vergi dairesinde yapılacak bütün işlemleri A’dan Z’ye eksiksiz bir şekilde interaktif vergi dairesi ortamına taşıyoruz” 

Vergi Dairesi Vezneleri Kredi Kartıyla Ödeme.Trafik Cezaları Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)