İş Çıkış Belgesi Nedir? Cezai Yaptırımı Nedir ?

İş Çıkış Belgesi 2018. İş Çıkış Bildirgesi. İş Çıkış Dilekçesi. İş Çıkış İbranamesi. İş Çıkış Kodu. 2018 İşsizlik Maaşı. İşten Çıkan Kişinin Belgesi. 2018 İş Çıkış Belgesi Cezası Ne kadar ? 

İş çıkış belgesi anayasa tarafından şekillendirilen aynı zamanda da sigortalı bir çalışanın işten çıkarken düzenlemesi gereken zorunlu bir belge olarak bilinmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tarafından zorunlu hale getiren aynı zamanda da sigortalı işten çıkarken SGK’ya bildirilmesi zorunlu hale gelmesi üzerine işten ayrılan herkesin bildirmesi gereken bir belgedir.

İşten Çıkış Belgesini Nasıl Alabilirim?

Hizmet akdini sona erdiren kişiler iş çıkış belgesini 10 gün içerisinde almaları gerekmektedir. İş çıkış belgesi iki farklı şekilde alınabilmektedir. Bunlar;

  • İş veren tarafından çıktısı alınabilir
  • E devlet üzerinden alınabilir.

Bu iki unsurun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumundan da iş çıkış belgesi temin edilebilmektedir. Bu seçenekler ile birlikte belgenin temin edilmesi hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

İş Çıkış Belgesinde Neler Bulunmaktadır?

İşten çıkan kişinin belgesinin düzenlenmesinde öncelikli olarak gerekli işlemleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu sebeple de ilgili yerlere müracaat etmeniz ile birlikte de bu belgeye erişim sağlamanız ile birlikte mesleğiniz, son iki ayda kazanç tutarı ve prim ödeme günü, işten ayrılış nedeni ve adres bilgileri yer almaktadır. Bu durumda da işten ayrılış nedeninizi eksiksiz bir şekilde bildirmeniz gerekmektedir.

İş Çıkış Belgesinin Verilmemesi Durumunda Ne Olur?

İşten ayrılmak istiyor ancak iş vereniniz bu belgeyi temin etmiyor ise brüt asgari ücretin 1/10 tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.  Bu sebeple de idari para cezasına çarptırılmamak aynı zamanda da kanun dışı bir işlem yapmamak adına işten ayrılan kişinin bu belgeyi alması, iş verenin de bu belgeyi düzenlemesi gerekmektedir. Aynı zamanda da işlemin belirlenen süre içerisinde yani 10 gün içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.

İş Çıkış Belgesinin Önemi

Gerekli çalışma potansiyelini göstermiş olan kişiler hizmet akdini sonlandırmak veya da hizmet akdinin sonlandırılması durumunda ise bu belgeyi düzenlemek zorunlu bir hale gelerek anayasa tarafından da koruma altına alınmıştır. Gerekli cezalara çarptırılmamak adına işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra işsizlik maaşının alınabilmesi için de bu belge önem taşımaktadır. Bu bakımdan da kişiler bu belgeyi temin ederek gerekli yaptırımlardan muaf olmalıdır.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)