İsteğe Bağlı Sigorta Nedir? Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta kişilerin kendi istekleri sonucunda gerçekleştirdiği bir sigorta çeşidi olarak bilinmektedir. Ancak bu sigortanın gerçekleşebilmesi için birtakım unsurları da gerçekleştirmesi gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortanın tanımı ise şu şekilde gerçekleşebilmektedir. Zorunlu sigorta için gereken şartların bu sigorta çeşidinde aranmadığı, zorunluluk sigortası kapsamına girmeyen veya bu kapsamda yer almayan kişilerin isteğe bağlı olarak belirli günlerde sigorta primi ödemesi ile birlikte de 5510 sayılı kanunun 4. maddesi gereğince Bağ- Kur kapsamında sigortalılık sürecine erişim sağlamasına olanak vermektedir.

 

Kimler İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurabilmektedir?

İsteğe bağlı sigortanın gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak 5510 sayılı kanun çerçevesinde sigortalı bir şekilde çalışmayan aynı zamanda da sigortalı olarak çalışmış ancak bir ay içerisinde 30 günden az çalışmış kişiler, yaşlılık aylığı almayanlar bununla birlikte de 18 yaşını doldurmuş olanlar bu sigortaya başvurabilmektedirler.

 

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Başvurmam Gerekiyor?

İlk defa isteğe bağlı sigorta oluşturacak kişilerin öncelikli olarak Sosyal Sigorta İşlemlerinde yer alan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi ile birlikte de Sosyal Güvenlik Merkezine başvurmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise başarılı bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirmeniz muhtemel olacaktır.

İsteğe bağlı sigorta ise kurum kayıtlarına intikal etmesi ile birlikte kısa süre içerisinde sonuçlanarak o günden itibaren başlayabilmektedir.

Ne Kadar Prim Ödeyeceğim?

İsteğe bağlı sigorta priminde esas kazancınızdan alt sınırı ve üst sınırı hesaplandığında esas aylık kazancın %32’si kadar bir prim yatırmanız gerekmektedir. Bu primlerin %20’si yaşlılık ve ölüm sigorta primi iken %12’si, genel sağlık sigortasını kapsamaktadır.

Yukarıda sözü edilen unsurun yerine getirilmemesi ve gereken dönemlerde ödenmemesi dahilinde 12 ayın sonunda geçmişe dönük bir ödeme yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra, eğer aksatılan bir ay olur ise ödeme gününün geçmesinden sonra gecikme zammı ile birlikte de yeniden bir ödeme söz konusu olabilmektedir.

Bunlara ek olarak;

 • Ek 5 tarım sigortası için: 583,48 TL
 • İsteğe bağlı bağkur primleri: 649,44 TL
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primleri 541,20 TL

olarak belirlenmiştir. Bu belirleme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren gerçekleşecek olup; yararlanmak isteyen kişilerin bir diğer şartları da araması oldukça muhtemel bir hale gelecektir.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Durumlarda Sona Ermektedir?

İsteğe bağlı sigorta kişilerin kendilerini güvenceye alması olarak değerlendirilmektedir. Ancak bazı durumlarda ise sona ermesi muhtemel olmaktadır. Bu durumlar ise genel olarak şu şekildedir?

 • Eğer isteğe bağlı sigorta sonlandırılacak ise, yapılması gereken en önemli işlemlerden bir tanesi de bu işlemin bitirilmesi için gerekli belgelerin toparlanıp ilgili yerlere başvurulmasıdır.
 • Aylık alma hakkı kazanılmış ise kişinin isteğe bağlı sigortası yine yapılacak işlemler arasında yer almakta aynı zamanda da sona erecektir.
 • Ölen sigortalının sigorta tarihi de bu olaya bağlı olarak bitirilmektedir.

Bu durumlar söz konusu olması takdirinde sigorta durdurulabilir veya iptal edilebilir bir işlem olacaktır. Tüm bu durumlara ek olarak kişi eğer bu ödemeyi ve sigortayı eğer sonlandırmak istiyor ise, primi ödenmiş aydan itibaren sorunsuz bir şekilde işlemi sonlandırabilmektedir.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı Nasıl Olmaktadır?

Ev hanımlarının hayatlarını büyük oranda güvenceye alan isteğe bağlı sigorta ile pek çok  ev hanımı bu sigortayı gerçekleştirebilmek adına birtakım unsurları yerine getirerek, belgeleri toplayarak ilgili yerlere müracaat etmektedirler. Ancak bu durumda da bazı kriterler söz konusu hale gelmektedir. Bunun en temel sebebi ise isteğe bağlı bir sigorta primi olması olarak değerlendirilmektedir. Bu şartlar ise;

 • Aktif bir vergi kaydının olmaması en önemli şartlardan birisidir.
 • Herhangi bir kapsamda sigortalı olarak çalışmayan kişiler,
 • Ziraat odası veya da çiftçi kayınının bulunmaması zorunluluğu
 • Emekli olmama şartı isteğe bağlı sigorta yaptıracak kişiler için gerçekleşmesi gereken en önemli koşullar arasındadır.
 • El işleri ile ödeme yapabilen kişiler prim ödeyebilmektedir.

Bu unsurları barındıran kişiler 4b kapsamında emekli sayılmakla birlikte de Bağ-kur olarak karışımıza çıkan sigorta seçeneği ile hayatlarına devam etmektedirler.  Ancak çalışmammış olmak ve zorunlu sigortanın olmaması genel olarak bu sigorta çeşidinin en önemli şartları arasında gösterilmektedir. Bu durumların sona erdirilmesi veya başlaması süresi ev hanımları için de diğer unsurlar için de aynı şekilde gelişmekle birlikte sigortanın bitmemesi de yukarıda bahsi geçen unsurlar ile benzerlik göstermektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)