Kat İrtifak Ve Mülkiyet Projesi Harç Ücretleri 2018

Mülkiyet projeleri genel olarak belirli oranlarda ücret ödenilmeye tabi tutulan projeler olarak kendini göstermektedir. Genel olarak bu ödenekler yer yıl yeniden şekillenmekle birlikte 2018 yılında da söz konusu hale gelmiştir.

2018 Kat İrtifak Ve Mülkiyet Projesi Harç Ücretleri Ne Kadar Oldu?

En çok karıştırılan terimler arasında yer alan  Kat İrtifak Ve Kat Mülkiyet kavramları şu şekilde tanımlanmaktadır.

  • Kat İrtifakı: Bir arsa üzerinde zaman içerisinde bir yapı yapılıyor ise bağımsız bölümleri bu projenin kat irtifakını oluşturmaktadır. Yani bağımsız bölümler için arsanın malikleri veya maliki tarafından ortaya bir hak çıkmaktadır.
  • Kat Mülkiyeti: İnşaatı tam anlamı ile tamamlanmış aynı zamanda da iskan belgesi alınmış yapının satışında meydana gelen bir mülkiyet hakkıdır.

Bu kavramların bilinmesi ile birlikte de gerekli durumların elde edilebilmesi için birtakım harçlar söz konusu olmaktadır. Bu harçlar hizmet bedeli olarak bilinmekle birlikte gerekli bir yapıda da karşımıza çıkmaktadır. İşlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için önem taşımaktadır.

 

Kat İrtifak Ve Mülkiyet Projesi Ücreti Ne Kadar?

Ücretlerin açıklanması ile birlikte de artık tutarların netleşmesi üzerine bu konuda söz konusu hale gelmiş olan meraklar büyük oranda giderilmiştir. Bunun yanı sıra proje ücretleri şu şekilde belirlenmiştir;

  • Konut yapılarında her bağımsız bölge 100 TL olarak,
  • Ticarethanelerde 100 m’ye kadar bağımsız bölümlerin başına 550 TL,
  • Ticarethanelerde ilave edilen her bir metrekare için 16.3 TL
  • Diğer alanlarda 100 m’ye kadar bağımsız bölüm başına 450 TL

olarak belirlenmiştir. Bu ücretler genel olarak her yıl güncellemekle birlikte bu tutarların geçerli olması kamuoyuna duyurulmuş bilgiler arasında yer almıştır.

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Bu işlemin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin tamamlanması ile birlikte gerekli işlem başarılı bir şekilde gerçekleşebilme imkanına sahip olmaktadır. Bu belgeler ise;

  • Kat mülkiyetine çevrilebilmek için yetkili kurumlardan Yapı Kullanma Belgesi alınmalıdır.
  • Taşınmaz malın bina olarak değiştirilmesi
  • Nüfus cüzdanı ve temsil belgesi

Bu belgeleri de eksiksiz bir şekilde toparlamanız dahilinde Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş için gereken tüm adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)