KDV’de Yeni Düzenleme

Yeni KHK ile beraber 7104 sayılı KDV Kanunu ve Bazı Kanunlar içerisinde düzenlemelere gidilerek bu düzenlemeler Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yeni düzenleme ile beraber vergi mükelleflerine birçok alanda kolaylık sağlanarak kamuoyunda beklentileri karşılayacak seviyede yer aldı. Bu kanun tasarısının geçmesi üzerine kamuoyunu yakından ilgilendiren bir reform sürecine girildiği de ifade edildi. Nakit akışına katkı sağlayarak daha fazla paranın piyasa içerisinde yer almasını sağlayacak olan KDV düzenlemeleri gerekli etkiyi göstereceğinden dolayı da ekonomiyi canlandıracak bir etken olduğu da söylenebilmektedir. KDV konusunda ortaya çıkan birçok soruna yasal düzenlemelerin gelmesi ile beraber de halkın daha iyi bir ekonomiye sahip olacağı da belirtildi.

KDV içerisinde yer alan düzenlemeler birçok sektörü hedef alacak şekilde meydana getirildi. İnşaat sektöründe işyeri ve konutlar maliyet bedellerine göre vergilendirilecek ve aynı zamanda da kat karşılığında daire alan kişiler de Gelir İdaresi’nin genel tebliğ ve özelge düzeyinde de gündeme gelecek olması ile de ortaya konulacaktır.

Sağlık alanında da yapılacak olan düzenlemeler dahilinde Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinde yer alması durumu da ortaya çıkacaktır. Sağlık düzenlemeleri dahilinde her konuda da yabancı uyruklu kişilere dayalı olarak da bu yeni kararname de ortaya çıkacaktır.

KDV İade İncelemelerini Kapsayan Yasa Tasarısı

Yeni KHK ile beraber KDV iadesi alacak olan mükelleflere dayalı olarak da bir madde de yer alacaktır. Üç ay sonrasına kadar KDV iade işlemlerinin sonuçlandırılması durumu da ortaya çıkacak olup; Vergi Denetim Kurulu bünyesinde yer alan serbest muhasebeciler ve mali müşavirler tarafından da gerçekleştirilecek olan bir işlem olarak sunulacaktır. Ortaya konulacak olan beyannameler sadece önümüzdeki üç ay boyunca geçerli olarak görülecek olup; aynı zamanda da KDV iadesi kapsamında gündeme gelecek olan raporların yazılabilmesi yetkisinin de sadece Maliye Bakanlığı tarafından verilebilecek olan bir yetki olarak da sağlanabileceği durumu son kararname içerisinde yer alan bir madde olarak da ifade edilmektedir.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)