X

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak

      Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara bugün müjde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyon Başkanından geldi.  TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olan esnaf ve sanatkarların maaşlarına karşılık bankadan kredi alarak emekli olmalarının yolu açılıyor’ dedi.

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak .  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi palandöken Bugün Ziraat Bankası üst düzey yöneticileri ile yaptığı görüşme sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Esnaflar Daha Fazla Prim Ödüyor Hemde Tamamını Kendileri Ödüyor

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak .  TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada. ”  ‘Sosyal güvenlik sistemi sosyal devlet anlayışını benimseyen ülkelerin yapı taşıdır.  Sosyal devlet ilkesi gereğince, Devletimiz vatandaşlarımıza asgari düzeyde yaşamaları için gerekli şartları sağlamakla, güçsüzü korumakla yükümlüdür.  Ayrıca, Anayasamızın 173. maddesi gereğince, Devletimiz esnaf ve sanatkarları korumakla yükümlü kılınmıştır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ilgili maddeleri gereğince, işçiler 7200 prim günü ile emekli olabiliyorlarken, esnaf ve sanatkarların 9000 prim günü olması gerekmektedir. En önemlisi esnaf ve sanatkarlar primlerini kendileri yatırmak zorundadır’  sözlerini söyledi.

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak

Prim Borcu Bulunan Esnaf Emekli Olamıyor

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak .  TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN açıklamalarının devamında.  Esnaf ve Sanatkarların son yıllarda ülke ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle, Bağ-Kur primlerini düzenli olarak ödeyemedikleri için borçlarının katlanarak büyüdüğünü de anlatan Palandöken; ‘Prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarların sayısı her geçen gün artmakta olup, esnaf ve sanatkarların emekli olmaları giderek zorlaşmaktadır. Emeklilik şartlarını tamamladığı halde, prim borçları nedeniyle emekli olamayan çok sayıda esnaf ve sanatkar bulunmaktadır. sözleriyle devam etti.

48 Ay Vadeli Düşük Faizli Devamlı Prim Borç Kredileri Geliyor 

Müjde Prim Borcundan Dolayı Emekli Olamayan Herkes Emekli Olacak .  TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN sözlerinin devamında. “Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında çeşitli zamanlarda çok sayıda protokol yapılmıştır. Ancak, zaman zaman yapılandırma sürelerinin kaçırılması ya da esnaf ve sanatkarların o dönem emeklilik şartlarını taşıyamaması nedeniyle.  Çok sayıda hak kaybı yaşanmıştır. Konfederasyonumuza gelen başvurularda, yapılacak süresiz bir protokol ile emeklilik şartlarını tamamlamış olan ancak.  Prim borçları nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkarlara düşük faizli, 48 ay vadeli emekli aylıklarına mahsuben kredi kullandırılması talep edilmektedir.  Bu nedenle; Kurumlar arasında yeni ve süresiz bir protokolün yapılması şart olmuştur. Böylece, hem Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın prim tahsilatı artacak hem de emekli olamadığı için mağdur olan esnaf ve sanatkarların mağduriyeti ortadan kaldırılmış olacaktır'” Sözleriyle tamamladı.

Vergiyi Düzenli Ödeyene İndirim Başladı Mı? İndirimden Yararlanma Şartları Nelerdir?

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu 2018? Başvuru Nasıl Nereye Yapılır? Başvuru Formu

Yararlanabileceğiniz Vergisel Teşvikler Nelerdir 2018

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarında Emeklilik Nasıl Olur? Emeklilikte Yaş Sınırı Olacak Mı?25 Yıllık Evlilikte Emeklilik Şartları Neler?

 

Kemal Çetin: