Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bugün katılmış olduğu özel bir TV kanalında yaptığı açıklamalara göre KDV sisteminde büyük değişikliklerin yakında olacağını belirtti. 

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.  Maliye Bakanı Naci AĞBAL yaptığı açıklamalara göre KDV sisteminde düz oranlı KDV sistemine geçileceğini belirtti. Maliye Bakanı Ağbal, üretim aşamasında KDV ödemelerinin sahte belge sistemine  yol açtığını söyledi. Bu nedenle mükellefi belgelendirme sisteminden vazgeçerek. Satışlardan  yüzde 10 düz oranlı KDV  sistemine geçeceklerini ifade etti.

KDV Sisteminde İngiliz Modeli

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV sisteminde yapacakları değişiklikler hakkında katılmış olduğu bir programda bilgiler verdi. İngiltere’deki KDV sistemini yerinde inceleyip analiz ettiklerini, sektörden önerileri topladıklarını belirten Ağbal, birkaç hafta içinde konuyu Ekonomik Koordinasyon Kurulunda detaylar konuşulduktan sonra Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını söyledi.

Vergi İncelemeleri Azalacak

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.  Maliye Bakanı Naci AĞBAL Düz Oranlı KDV sistemi gelirse vergi denetimlerinin azalacağını belirtti.  Bakan Ağbal sözlerinin devamında.  KDV sisteminin değişmesi halinde ticari işletmeler için kolaylıklar geleceğini söyledi. Bakan İngiltere’de KOBİ’lere başarılı bir şekilde uygulanan “flate rate” olarak adlandırılan, düz oranlı vergi sistemini Türkiye’de uygulayacaklarını söyledi.  Bakan Ağbal, yaklaşık 1 milyon Ticari işletmeyi ilgilendiren düzenleme uyarınca, yüzde 18 KDV’ye tabi satış yapan mükelleflerden yüzde 10 oranında vergi alacaklarını belirtti.  Bakan Ağbal, şu anda ki KDV sisteminde  işletmelerin, satışlarından yüzde 18 oranında KDV toplamışsa, alışları dolayısıyla ödedikleri vergileri indirdikten sonra kalan KDV’yi hazine’ye aktardığını söyledi.

Bakan Ağbal, Mevcut KDV Uygulama Sistemi  yerine getirmeyi Düşündükleri sistemi Anlattı

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.  Maliye Bakanı Naci Ağbal Mevcut sistem yerine getirmeyi düşündükleri sistemi anlatırken “Normalde yüzde 18 KDV toplayan mükellefe, ‘Bize yüzde 10’unu ver, tek tek faturalarla biz de uğraşmayalım, sen de uğraşma. Hasılatının yüzde 10’unu KDV olarak öde’ diyeceğiz. Mükellef faturalarını gene toplayacak. Özellikle KOBİ’lerde bu uygulama, sistemi basitleştiriyor. İşletmeler bazı giderleri faturalaştıramıyorlar. O zaman yüksek KDV ile karşılaşmamak için başka yollara yöneliyorlar. Bu düzenlemeyle Maliye açısından denetim ihtiyacı azalacak. Açık söylemek gerekirse zaman zaman sahte belge trafiğini doğuran önemli faktörlerden biri budur. İşletmeler belgeleyemedikleri harcamaları belgelemek için sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullanabiliyor.” Sözlerini söyledi.

Ulaştırma Ve Hasılatı Kayıtlı Sektörler Yeni Sistemde Yer Alacaklar

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.  Maliye Bakanlık Naci Ağbal, yasayla bakanlık olarak genel yetki alacaklarını, hasılatı belli tutarın altındaki işletmeler için bu düzenlemeyi getireceklerini söyledi. Bakan Ağbal, ulaştırma sektörü gibi özellikle hasılatı kayıtlı sektörlerde en kısa zamanda geçeceklerini belirtti.

Mükellefe Yeni KDV Sisteminde Tercih Hakkı Verilecek.

Bakan Ağbal açıklamalarının devamında, Bu uygulamanın mükellefin tercihine bırakılacağını, isteyen mükellefin mevcut sistemle devam edebileceğini sözlerini söyledi.

Yeni Sistemde Devreden KDV Olmayacak

Mükelleflerde Devreden KDV Kalkıyor Herkese İndirilemeyen KDV İadesi Geliyor.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL  KDV sisteminde Yapılacak değişiklik sayesinde  yatırım, üretim ve ihracat üzerinde KDV’nin yük olmaktan çıkarılacağını söyledi. Bakan Ağbal, yeni gelecek sistemle devreden KDV uygulamasının kalkacağını söyledi.  Mevcut uygulamada yatırım veya üretim aşamasında 100 TL KDV ödeyen mükelleflerin, yaptıkları satışlarda topladıkları KDV’yi bu rakamdan indirdiklerini söyleyen  Ağbal, indirilemeyen Katma Değer vergisi dolayısıyla devletin biriken KDV borcunun 140 milyar liraya kadar ulaştığını belirtti.  Bakan Ağbal, Kamu kurumlarının yaklaşık 30 milyar KDV alacağı olduğunu , diğer işletmelerin ise 70 80 milyar İndiremedikleri için  KDV alacağı oluştuğunu belirtti.

Düz Oranlı KDV Sisteminde Belirli Aralıklarla İndirilemeyen KDV’nin Mükellefe İade Edilecek.

Bakan Naci AĞBAL Mükelleflerin indiremedikleri Katma Değer Vergisinin belirli aralıklara mükellefe nakden iade edileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL sözlerinin devamında  Türkiye’de halen yüzde 1, 8 ve 18 oranında KDV oranlarının uygulandığını, bazı mal ve hizmetlere ise KDV muafiyet ve istisnası tanındığını belirtti. Bakan AĞBAL özellikle yüzde 18 oranındaki vergide indirim öngörmediklerini belirtti.   İngiltere’de bazı sektörlerde vergi istisnası yerine yüzde sıfır oranı uygulandığını, bu konuda bir araştırma yaptırdığını söyledi.

Tapu Harcı Öderken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir Tapu Harcı Oranı ?

Vergi de Elektronik Belge Düzenleme Alanı Genişliyor

Vefat Eden Kişinin Borcu Silinir Mi? Vergi Borcu-Trafik Cezası-Adli Para Cezası Ne Olur?

Emlak Vergisi Ne Zaman Nereye Ödenir?Kimler Emlak Vergisi Ödemez?Emekliler Nasıl Muaf Olabilir?

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?

Vergi Dairelerinde İşe Başlama İşlemi Nasıl Yapılır?Hangi Belgeler Gerekli?Bildirim Süresi Ne Kadar?

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)