X

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?

Devletimiz, Sosyal devlet ilkesi gereği öksüz veya yetim olanlara eğitim veya normal hayatlarını daha kolay sürdürebilmesi için her ay 100 Lira öksüz ve yetimlere yardım vermektedir. Yardım için nereye başvurulur? Şartları Nelerdir ? Yardım parası nereye yatar? hangi şartlar altında kesilir ayrıntılar yazımızda. Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?

 Öksüz ve Yetim Yardımı için Nereye Nasıl Başvuracağız ?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ? Öksüz veya yetim yardım parasına başvurular, resmi olarak ikametgahınızda bulunan  Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına  yapılması gerekir. Başvuru sırasında herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Sadece başvuru sahibinin kimliğinin yanında olması yeterlidir.

Öksüz veya yetim yardım parasına  başvuruyu, öncelikle çocuğun sağ olan anne veya babası tarafından yapılması gerekir.. Anne ve babanın her ikisinin de ölmüş olduğu durumlarda başvurunun, çocuğun yasal veli veya vasisi tarafından resmi kurumlardan almış olduğu vasilik belgesi veya adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde beraber yaşadıklarına dair belge ile birlikte başvuru  yapılması gerekmektedir.

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?  Çocuğun yasal vasisi olmaması veya yasal vasinin çocukla birlikte aynı hanede yaşamaması gibi durumlarda, başvurular çocukla birlikte aynı hanede yaşayan 18 yaş üstü akrabası tarafından yapılması gerekmektedir.

Başvuru sırasında  SGK kontrolleri yapılır. Kontrollerde sosyal güvencesi tespit edilenlerin yardım başvuruları alınmaz.

Eşi Vefat Eden Kadına Ayda 250 Lira Yardım Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır ?

Öksüz Veye Yetim Yardım Parasından Faydalanma Şartları Nelerdir ? 

 

   Öksüz/yetim yardım parasından faydalanması için gereken şartlar aşağıda ki gibidir.

 

 1. Yararlanacak kişinin 18 yaşından küçük olması,
 2. Yararlanacak kişinin Annesi, babası veya her ikisinin de vefat etmiş olması,
 3. yararlanacak kişinin evli olmaması,
 4. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen sosyal ve ekonomik destekten (SED) faydalanıyor olmaması,
 5. Çocuk esirgeme gibi kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunmaması,
 6. Diğer kurum ve kuruluşlardan, yetim veya öksüz olmaktan dolayı yardım almaması,
 7. Sosyal yardımlaşma vakfı tarafından verilen Asker çocuğu yardım parasından yararlanıyor olmaması,
 8. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımını yardımcı olmak amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlardan (evde bakım yardımı) faydalanıyor olmaması,
 9. 2022 sayılı kanun kapsamında aylık almıyor olmak,,
 10. Vakıf tarafından yoksul ve muhtaç olduğunun tespit edilmesi

gerekir.

2017 2018 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır ?

Hangi Yardımlardan Yararlananlar  Öksüz veya Yetim Yardım Parasından Birlikte Yararlanabilir ?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen  Şartlı eğitim ve sağlık yardımları programı (ŞESY) ile diğer düzenli merkezi yardım programları kapsamında olması bu yardım programından faydalanmasına engel değildir.

Öksüz veya yetim parasından yararlanan küçüğün illa ki okula gitmesine gerek yok sadece yaşının 18 den küçük olması gerekir.

Yardım Parasından Yararlanacak Anne Baba veya Vasinin Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir ?

 • Yararlanacak  çocukla birlikte aynı hanede ikamet etmesi,
 • İkamet ettiği hanede sosyal güvenceli kişinin bulunmaması,
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından  fakir ve muhtaç durumda olunduğunun tespit edilmesi,
 • Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımını desteklemek amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlardan (evde bakım yardımı) yararlanıyor olmaması,

gerekir.

Yardıma Ne Zaman Başvuru Yapılır ?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?  Öksüz veya Yetim Yardım parasına her zaman başvurulabilir. Başvurudan sonra Sosyal yardımlaşma Vakfı bir ay içinde olumlu veya olumsuz karar vermesi gerekir. Onaylandığı tarihten itibaren geriye dönük ödeme yapılır.

Yardım Ödemeler Ne Zaman Nasıl Nereye Ödenir ? 

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ? Öksüz veya yetim yardım paraları şartları tutan hak sahibi kişilere, çocuk başına aylık 100 Lira olmak üzere her iki ayda nakit şeklinde ödeme yapılır.  Ödemeler, programın hak sahibinin banka veya PTT hesabına yatırılır.

Öksüz veya Yetim Yardım Ödemesi Hangi Durumlarda  Kesilir ?

Öksüz ve Yetimlere Ayda 100 Lira Şartları Nelerdir ?  Yardım olan kişi ölürse, 18 yaşını doldurunca, Yardım alan kişi almaması gereken bir yardımı alırsa aile veya yararlanan kişi yoksulluktan çıkarsa gibi durumlarda yardım ödemesi kesilir.

Torba Yasa Mecliste Görüşülmeye Başladı Ne Zaman Kanunlaşacak?

Torba Yasa ile 6183 Sayılı Amme Alacakları Kanununda Neler Değişiyor ?

 

Kemal Çetin: