Ölen Kişinin Ardından Yapılacak Resmi İşlemler Nelerdir?

Bir kişinin vefatının ardından yakınlarının yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler arasında ilki defin işlemleridir. Defin işlemlerinde izlenmesi gereken yol ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Cenaze işlemleri için 188 telefon hattı aranabilmektedir.
  • Ölen kişinin adına bir vefat raporu alınması gerekmektedir. Bu rapor vefat edenin bağlı olduğu sağlık ocağından alınabilmektedir.
  • Ölüm belgesinin alınabilmesi için vefat eden kişinin nüfus cüzdanını alarak, İl Halk Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat etmek gerekmektedir.
  • Eğer cenazenin başka bir şehre naklinin gerçekleştirilmesi gerekiyorsa, İlçe Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne başvurularak, yol nakli belgesinin alınması gerekmektedir.

Defin işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından yapılması gereken bir de hukuksal işlemler bulunmaktadır. Hukuksal işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için vefat edenin nüfus kaydının güncellenmesi gerekmektedir. İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ölüm belgesi ile müracaat edilmesinin ardından nüfustan düşülebilmesi için gerekli bildirim gerçekleştirilmiş olur. Yetkili makamın düzenlemiş olduğu ölüm tutanağı ile beraber nüfus cüzdanı ile beraber İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne iletilmelidir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ise veraset ilamının alınması gerekmektedir. Bunun için de Sulh Hukuk Mahkemesi ya da Mirasçılık Belgesi alabilmek için notere gidilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra Veraset ve İntikal Vergi Dairesi’ne 4 ay içerisinde başvurulmalı ve veraset beyannamesi verilmelidir. Bu işlemin ardından da mal varlığı devir işlemleri için ilgili kurumlarla iletişime geçilmelidir.

Veraset işlemlerinin neticeye vardırılabilmesi için yapılan işlemlerin ardından ise vefat eden kişinin mal varlıklarının cinsine göre ilgili makamlara başvurmak gerekmektedir.

  • Gayrimenkul işlemleri için İl Tapu Sicil Müdürlüğü
  • Maaş için vefat eden kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Arabası için İl/İlçe Trafik Tescil Müdürlüğü
  • Bankada bırakmış olduğu menkul değerli varlıkları için de hangi bankada hesabı varsa o bankaya başvuru yapılmalıdır.

Ölen bir kişinin ardından yapılacak resmi işlemler bazı durumlarda uzun sürebilmektedir. Ancak yapılacak işlemler bu kadarla sınırlı kalmamaktadır. Bazı kişilerin yurt dışından da maaşı olabilmektedir. Bu durumda maaşı aldığı ülkenin konsolosluğu ile bazı yazışmaların tamamlanması gerekmektedir. Yazışmaların ardından da tüm veraset işlemleri tamamlanmış olmaktadır.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)