Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır?Rapor Parası 2018

Rapor Parası Nedir?

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır? Rapor parası, çalıştığınız bir işe hastalığınızdan dolayı devam edemezsiniz maddi olarak zorluk yaşamamanız için çalışılmayan günler karşılığında verilen paradır.Tanımdan da anlaşılacağı gibi rapor parası için hastalıktan dolayı çalışılamaz durumda olmak gerekir.Bu paranın alınması için doktor raporu da şarttır.Rapor parasının halk arasında bilinen adı iş göremezlik ödemesidir.

Rapor Parası İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır? Rapor parası için yukarıda da bahsettiğimiz gibi çalışamayacak durumda olmak ve işe devam edememek gereklidir.Zaten rapor parası da çalışılmayan günler için verilir.Bu parayı alabilmek için öncelikle, almış olduğunuz raporu iş yerinize bildirmiş olmanız gerekir.İş yeriniz de bu raporu  Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmek zorundadır.Yani siz raporu çalıştığınız kuruma verdikten sonra sizin işiniz bitiyor.Sorumluluk tamamen kuruma ait oluyor.Kurum da gerekli yazışmaları yapar.Sosyal Güvenlik Kurumu, kendisine gelen raporu değerlendirip kişinin hesabına yatırır.

Rapor Parası Ne Kadar?

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır? Rapor parasının ne kadar olacağı kanunda açıkça belirtilmiştir.Burada şunu belirtmekte fayda var.Rapor parası ödemesinde 2 gün hesaba katılmaz. Yani diyelim 10 günlük rapor varsa 8 gün için ödeme yapılır.2 gün yada 1 günlük rapor varsa hiç ödeme yapılmaz.

Hangi rapor ne kadar para alınacağı aşağıdaki gibidir:

  • Hastalık raporlarında rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancın toplamının son 3 ayın toplam gün sayısına bölünmesi sonucunda çıkan rakamın, ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise de ½’si ödenmektedir.
  • Analık raporlarında doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamının son 3 ayın toplam gün sayısına bölünmesi ile çıkan rakamın ayakta tedavilerde 2/3’ü ve yatarak tedavilerde de ½’si ödenmektedir.
  • İş kazalarında rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamı, son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonucunda ayakta tedaviler için 2/3’ü, yatarak tedaviler için ise ½’si günlük rapor parası olarak ödenmektedir. Şayet son 3 aylık kazanç yoksa çalışmış olduğu gün sayısı kadar ortalaması alınarak hesap edilmektedir.

Rapor Parası Kaç Gün İçinde ve Nereden alınır?

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır? Rapor parası için dediğimiz gibi çalıştığınız kuruma raporu bildirmek zorundasınız.Çalıştığınız kurum da gerekli prosedürü uygular ve SGK ile yazışmalar yapar.Daha sonra yaklaşık 15 gün içinde paranız Ziraat Bankası yada PTT’ye yatar. Gün olarak ise, ödeme işlemini onayladıktan sonra takip eden ayın 8-14’ü arasında hesana geçmiş olur.Sürecin daha erken tamamlanması için bir an önce raporu kurumunuza vermeniz gereklidir.

2018 Trafik Para Cezalarına Af. Aftan Kimler Yararlanacak?

 

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)