Sağlıkçılara Müjde! 9 Bin Personel Alınacak

Sağlık bölümünden mezun olan kişilerin büyük bir heyecan ve merakla beklediği büyük alım sonunda çıktı. Birçok kişinin yüzünü güldüren bu alımda söz konusu kadrolara toplam 9 bin personel alınacak. 9 bin sağlık personeli alacağını bildiren ve gerekli ilanı yayınlayan Sağlık Bakanlığı, gerekli açıklamaları yaptı. KPSS’ye girenlerin son zamanlarda merak içinde beklediği sağlık personeli alımı gündeme geldi. Peki, tercihler nereye ve hangi süre içerisinde yapılacak?

Sağlık personeli olarak devlet kadrosunda görev yapmak isteyen kişilerin gerekli tarihler arasında başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Belirlenen tarihler arasında başvurularını gerçekleştirmeyen adaylar sonradan başvuru yapamayacak. 9 bin sağlık personeli için belirlenen başvuru tarihleri ise 11 Nisan ile 18 Nisan arası olarak karşımıza çıkıyor. Odyolog, Perfüzyonist ve Sağlık Fizikçisi gibi alanlarda görev yapmak üzere ilgili adayların 18 Nisan günü saat 23:59’a kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

 

Başvuru Şartları Nelerdir?

Odyolog olarak görev yapmak isteyen adayların odyoloji alanında eğitim veren fakültelerin lisans bölümünden mezun olmaları ya da aldıkları lisans eğitiminin üzerine odyoloji alanında yüksek lisans veya doktora yapmaları gerekmektedir. Gerekli şartları taşımayan adayların odyolog  olarak başvuru yapmaları pek mümkün olmamaktadır. Ayrıca başvuru yapacak olan kişilerin bilgilerinin de Devlet Personel Başkanlığı tarafından alınmış olması şartı yer almaktadır. Bir diğer alan olan perfüzyonist için yine adayların ilgili bölüm üzerine eğitim veren fakültelerin lisans bölümünden mezun olmaları ya da ilgili bölüm üzerine yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Dil ve konuşma terapisti olarak başvuru yapacak adayların da bu alanda eğitim veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olmaları gerekmektedir. Farklı bir bölüm okuyarak dil ve konuşma terapisi üzerine yüksek lisans yapan adaylar da bu alana başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Bir diğer başvuru seçeneği olan sağlık fizikçisi olmak için ise fizik, fizik mühendisliği ya da nükleer enerji mühendisliği eğitimleri üzerine nükleer tıp fiziği, diagnostik  radyoloji  fiziği ve radyoterapi fiziği gibi dallardan birinde yüksek lisans yapma şartı aranmaktadır. Gerekli şartlara sahip olan adaylar en geç 18 Nisan tarihinde ÖSYM üzerinden doğru ve güncel bilgileri ile hemen başvurularını gerçekleştirebilmektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)