Silahlı/ Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır?

Özel güvenlik sektörde oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte aynı zamanda da bu mesleği yapmak isteyen kişilerin sayılarının artmasına olanak sağlamıştır. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ise silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası alması zorunlu hale gelmiştir. İş Bu sertifikanın elde edilmesi ile birlikte de özel güvenlik kimlik kartına bu belgenin çevrilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu mesleği yapabilmek için ilk adımı geçmiş olmaktasınız.

Özel Güvenlik Sertifikası Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Özel Güvenlik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi zorunlu bir hale gelmiştir. Bu bakımdan da kişilerin öncelikli olarak;

  • Türkiye Vatandaşı olmak
  • Silahsız olarak görev yapacak kişilerin ilk öğretim veya orta öğretim mezunu olmak aynı zamanda da 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Silahlı olarak görev yapacak kişilerin ise en az lise mezunu olmuş olmak aynı zamanda da 21 yaşını doldurmuş olması gerek.
  • Taksirli suçlar dahil olmamakla birlikte hapis yatmış ve 6 aydan fazla hapse çaptırılmış, bunun yanı sıra affa bile uğramış olsa bu cezaya çarptırılmamış olmak,
  • kamu haklarından yasak almamış olmak,
  • görevin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine mani olacak akıl hastalıklarına veya fiziksel hastalıklara sahip olmamak,
  • özel güvenlik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmak

gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları yerine getiren kişilerin bu mesleği icra etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikasını Nereden Almam Gerekiyor?

Özel Güvenlik sertifikası mesleğin yapılabilmesi için öncelikli olarak gereken ilk ve en önemli işlem eğitimdir. Bunun en temel sebebi ise kişinin ve ortamın güvenliğini sağlamak amacı bulunan bu meslek grubu eğitime fazlası ile ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra diğer evrakları doğru bir şekilde tamamlayan aynı zamanda da gerekli belgeleri yerine getiren kişiler bu sertifikayı almak için gerekli adımları da yerine getirmiş olmaktadır. Toplamda 120 saat eğitim gören silahlı özel güvenlik sertifikası almak aynı zamanda da silahsız 100 saat eğitim gören kişilerin Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığının belirlediği özel güvenlik sınav takvimi doğrultusunda bir sınava girmektedirler. Bu sınavı da başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler özel güvenlik kurumundan gerekli belgeyi temin edebilmektedirler.

Özel Güvenlik Sertifikaları 5 yılda bir yenilenmesi gereken bir belge olarak bilinmektedir. Bu belgenin yenilenmemesi dahilinde meslek akdine son verilebilmektedir. Bu bakımdan da silahlı veya silahsız olarak görev yapan kişilerin bu hususu dikkate alması oldukça önemli bir durumdur.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)