Şirketlerin Şube Açması Durumunda Vergi Dairesi Hangi İşlemi Yapar?Bildirimde Hangi Belgeler Gereklidir?

Şirketlerin Şube Açması Durumu.Şirketlerin amacı nedir sorusuna verilen cevap genel olarak kar maksimizasyonudur.  Aslında şirketlerin asıl amacı bu değildir.Şirketlerin asıl  amacı varlığını sürdürmektir. Peki şirketler varlığını nasıl sürdürür? Merkez haricinde, şube açarak büyümek,büyümenin bir yöntemidir. Şirketler, açmış oldukları şubelerin bildiriminden de ayrıca sorumludur. Tabi bu bildirimin nereye yapılacağı önemlidir.Bu yazımızda,şirketlerin bu işlemlerini nasıl yapacağı konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.  Şirket şube açılışında bazı önemli soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şirketler Şube Açılışını Hangi Vergi Dairesine Bildirmek Zorundadır?

Şirketlerin Şube Açması Durumu. Şirketlerin hangi vergi dairesine bildirimde bulunacağı merak edilen bir konudur.Şube açılışında yetkili olan vergi dairesi 2 vergi dairesidir.Birincisi merkezin olduğu vergi dairesi,ikincisi şubenin açılacağı vergi dairesidir.Şirket yetkilisi bunlardan istediği birisine bildirimde bulunabilir.Bildirimde bulunarak sorumluluğu biter.Bundan sonraki sorumluk iki vergi dairesi arasındadır.Bunlar kendi arasında yazışma ve gerekli işlemleri yaparak şube açılışını tamamlayıp mükellefi bilgilendirir.

Vergi Daireleri Hangi İşlemi Yapar?

Şirketlerin Şube Açması Durumu. Şirketin merkezinin bulunduğu vergi dairesine bildirimde bulunulduğunda bu vergi dairesi,şubenin bulunduğu vergi dairesine durumu yazı ile bildirir.Eğer direkt şubenin olduğu vergi dairesine başvuru yapılmışsa ,ilgili vergi dairesi kendiliğinden hareket geçer.Bildirime istinaden, şubenin varlığının tespiti için yoklama çıkılarak gerekli yoklama yapılır.İlgili yoklamadan gelen neticeye göre de şube açılışı gerçekleşir.

Bildirimde Bulunma Süresi Ne Kadardır?

Şirketlerin Şube Açması Durumu. Her bildirimde olduğu gibi şube açılış bildiriminde bulunmak da süreye tabidir.İlgili  belgelerle birlikte vergi dairesine 30 gün içinde başvurmuş olmanız yükümlülüğünüzü yerine getirmiş anlamına gelmektedir.Yani geç bildirimden dolayı ceza yememiş olursunuz.

Hangi Belgelerle Başvuru Yapılır?

Şirketlerin Şube Açması Durumu. Vergi dairesine başvuruda bulunmak için bazı evraklar gereklidir.Öncelikle şube iş yerinin açılışı için dilekçe gereklidir.Bu dilekçede hangi vergi dairesinde merkezin olduğu veya hangi vergi dairesine açılış yapılacağı belirtilmelidir.Ayrıca adres numarası da bu dilekçede yer almalıdır.Bunun dışında yönetim kurulu kararı da ek olarak eklenmelidir.Kararda nerede şubenin açılacağı, faaliyet konusunun ne olacağı ve hangi adreste faaliyet göstereceği belirtilmelidir.Ayrıca, mükellefiyetli veya mükellefiyetsiz şube mi olacağı da belirtilmelidir.Bu belgelerin eksiksiz olarak vergi dairesine verilmesiyle ilgili vergi dairesi işlemlere başlayacaktır.

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)