Son Dakika Taşerona Müjde Başbakandan Geldi Taşeron Kamu İşçisi Kadrosuna Geçiyor

 Başbakan Binali Yıldırım G. Kore Ziyareti öncesi  Havalimanında yaptığı açıklama sırasında  Taşeronla ilgili gelen soruya hepsine kamu işçi kadrosu veriyoruz. hepsi kamu işçisi olacak sözlerini söyledi.  

Son Dakika Taşerona Müjde.  Başbakan  Binali Yıldırım:  Taşeron çalışması ile ilgili bilgilerin yarın grup toplantısında Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceğini söyledi. Sadece  Taşeron düzenlemesi ile ilgili kısa bilgiler verdi. Verdiği bilgilere göre Taşeron düzenlemesi 12 maddeden oluşuyor.  Taşeronlar artık Kamu işçisi statüsüne geçiyor.  Sözleşmeli olayı kalkıyor.  Taşeronlar artık süresiz devamlı işçi statüsüne kavuşuyor.  Yıl sonuna kadar düzenleme yasallaştırılıcağı bilgilerini verdi.

 Son Dakika Taşerona Müjde

 Geçici (Mevsimlik) İşçilerle İlgili herhangi Bir Düzenleme Var mı ?

Son Dakika Taşerona Müjde. Şeker fabrikaları,  Çay İşletmeleri Genel  Müdürlüğünde Orman Bakanlığı yangın söndürme işlerinde mevsimsel olarak çalışan işçilerin gözü kulağı da yapılan taşeron düzenlemesinde. Ancak Maliye Bakanı ve Orman Bakanın yaptığı açıklamalar göz önüne alındığında.  Yine  Türk İş  Sendikasının konuyla ilgili sessizliğini koruması nedeniyle bu kişiler için herhangi bir düzenleme olmayacağı kanısındayız.

 Taşeron Düzenlemesi 12 Maddeden Oluşuyor

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada Taşeron düzenlemesinin 12 maddeden oluştuğunu söyledi.

Kamu İşçisi Nedir Maaşı Ne Kadardır ?

Son Dakika Taşerona Müjde. Kamu işçisi  demek. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında  belirli bir ücret karşılığında İş kanuna bağlı olarak işçi statüsünde çalışan personele verilen addır. Yani devletin kurum ve kuruluşlarında görev alan ancak 657 Sayılı Kanuna göre değilde İş Kanuna bağlı olarak çalışan  ve işçi statüsünde olan personel demektir.

Kamu İşçisi özel sektörde fabrikalarda  işçi statüsünde çalışan kişilerden farklıdır.  Farklılığın sebebi ise özel sektörde  işçi masa başında çalışmaz . Özel sektörde masa başında çalışana beyaz yaka denir.  Devlette ise  kişi işçi statüsünde olup masa başında da çalışabilir.

Kamu İşçisi eskiden  memurlara göre daha fazla maaş alırlardı. Ancak son dönemlerde bu farklılık azaldı.

 Kamu İşçi Maaşları Ne Kadar ?

Son Dakika Taşerona Müjde.  2017 yılı içinde kamuda   çalışan kadrolu işçilerin maaşları 1.850 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Bu tutarlara fazla mesai ücretleri ikramiyeler dahil değildir. Maaşlar  işçinin kıdemine ve çalıştığı kuruma ve  değişiklik göstermektedir.  Bazı kamu kurumlarında yüksekken bazı kamu kurumlarında ise normal düzeydedir.

Kamu İşçisinin Aldığı Yan ödemeler ?

İşçiye verilen  ikramiye yılda dört defa verilir.   ikramiye tutarları kamu kuruluşlarına göre değişir. Genel itibariyle  iki tam dört yarım ikramiye alırlar.

Son Dakika Taşerona Müjde. İkramiye tutarları ve ödeme tarihleri Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir ve Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra ödemeler yapılır. Kanun ile ödenecek ikramiye tutarlarına üst sınır getirilmiştir. Buna göre bir yıl içinde çalışanlara verilecek ikramiye tutarı dört seferi geçemez. İkramiye tutarı da bir maaştan fazla olamaz.

2018 Doğum Yardımı Ne Kadar Nereden Alınır? Doğum Yardımı Başvuru Işlemleri

Torba Yasa Kabul Edildi Kurumlar Vergisi Oranı Ne Oldu ?

30 Kasım da Yapılandırma Taksidimi Ödemezsem Ne Olur ?

Basit Usulde Kira Ne Kadar Olmalı 2018? İş yerinin Metrekaresi Ne kadar Olmalıdır?

2018 Vergi Cezaları Ne Kadar Oldu ?

Adım Adım Engelli İndiriminden Nasıl Yararlanılır Miktarı Ne Kadar ?Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)