Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Öğretmen Fırsatı

Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Öğretmen Fırsatı, Kabul Edilen Madde Neleri İçeriyor? Sözleşmeli öğretmen sayısı 5000’i geçemez.

Ücretli öğretmenler öğretmen unvanına sahip ancak ne sözleşmeli ne de kadrolu bir yere sahip değildiler. Ancak yeni getirilen durumlar ile birlikte ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olabilme imkânının tanınması ile birlikte de pek çok öğretmen yeni bir döneme geçme fırsatına erişim sağlayabilmişlerdir. Bu durumlardan dolayı da meclise bir teklifte bulunuldu. Bu teklif ise tam da bu durumu kapsamakta idi. TBMM genel kurulu karşılarına gelen tasarıda ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olma fırsatının elde edileceği düzenleme ile TBMM onayına sunulmuştu. Henüz tasarı halinde iken de ücretli öğretmenlerin fazlası ile heyecanlı bir şekilde beklediği bu tasarı kurul tarafından onaylanarak, yürürlüğe girmeyi başarmıştır. Ancak bu durumun karşılanabilmesi için öncelikli olarak belli başlı kriterler söz konusu hale gelmiştir.

Sözleşmeli Öğretmen Ataması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Yüzlerce ücretli öğretmenin beklediği bu habere göre birtakım koşullar çerçevesinde 5000 ücretli öğretmenin sözleşmesi olması kararı tam olarak onaylandı. Bu durumun gerçekleşebilmesi için gerekli şartların geçerli olması ile birlikte de pek çok ücretli öğretmenin gözleri yeniden bakanlıktan gelecek duyurulara yöneldi . Son zamanların yeniden en çok gündeme gelen konusu sözleşmeli öğretmen konusu olmakla birlikte son tarihin açıklanması ile birlikte de yeniden heyecan artmıştır. Ancak onaylanan durumun içerisinde oldukça önemli bir durum da meydana gelmiştir. Bu da kadro sayısı. Şubat ayında 20 bin artı 5 bin olmak üzere 5 bini sözleşmeli olacağı bakanlık tarafından açıklanan bilgiler arasında yer almaktadır. Kabul edilen yasaya göre ‘sözleşmeli öğretmen sayısı 5000’i geçemez’ adlı bir madde de eklenerek kadro sayısı net bir şekilde belli edilmiştir.Belirli şartların karşılanması ile birlikte de Kişiler sözleşmeli öğretmen olmaya hak kazanmaktadır.

Bu durumların gerçekleşmesi ile birlikte pek çok ücretli şekilde görev alan aynı zamanda da sözleşmeli öğretmen olmak isteyen kişiler yukarıda bahsedilen durumların karşılanması ile birlikte sözleşmeli öğretmen olma imkanına sahip olmaktadırlar. Ücretli öğretmenlerin bu süreç içerisinde gerekli koşullardan birini bile karşılayamayanların henüz ne olacağına ilişkin bir açıklama yapılmamakla birlikte eski karara bağlı olarak ücretli öğretmen olarak devam edecekleri verilen bilgiler arasında yer almaktadır.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)